Rokovania o medzibankových poplatkoch začali

Zdroj: Wikimedia Commons, CC, Lidongyun (Lidongyun)

Výbor EP pre hospodárske a menové záležitosti (ECON) schválil návrh nariadenia o medzibankových poplatkoch  koncom februára.

„Našim hlavným cieľom bolo nájsť správnu hranicu. Strop, ktorý bol prijatý v Európskom parlamente, považujem za dobrý kompromis,“ uviedol europoslanec a člen výboru ECON Jean-Paul Gauzés.

Výbor sa priklonil k návrhu Komisie, aby sa poplatky za platbu kreditnou kartou obmedzili na úrovni 0,3 % z hodnoty transakcie. V prípade debetných kariet malo ísť o 0,2-percentný strop.

Europoslanci však chcú, aby bol na úrovni 0,2 % alebo 7 eurocentov, podľa toho, čo pri transakcii vyjde nižšie. Jednotlivé vlády pritom budú môcť rozhodnúť o zavedení nižších limitov.

Opatrenie sa má týkať domácich aj zahraničných platieb a malo by začať platiť do roku od vstupu legislatívy do platnosti.

O návrhu budú europoslanci hlasovať počas plenárneho zasadnutia 2. apríla. Očakáva sa, že správa výboru by mala plénom prejsť bez problémov.

„Našim cieľom je legislatívu dokončiť,“ uviedol europoslanec Gauzés. Podľa jeho slov „výbor odhlasoval dobré podmienky, čo by malo hlasovanie v pléne reflektovať“.      

Na finálne prijatie legislatívy si však bude potrebné počkať. Niektoré krajiny, ako napríklad Nemecko, Británia či Poľsko, váhajú s podporou návrhu.

Obávajú sa totiž, že zavedenie stropov pre medzibankové poplatky by ich  zasiahlo výraznejšie ako krajiny, kde je ich výška už na úrovni navrhnutého európskeho  štandardu.    

Posledné slovo ešte nepovedali členské krajiny Únie, ktoré sa legislatívou začali zaoberať koncom februára. Rokovania medzi inštitúciami (tzv. trialóg) sa podľa niektorých zdrojov očakávajú až po májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Ďalšie kroky:

26. marca 2014: termín na predloženie pripomienok k návrhu nariadenia o výmenných poplatkoch pri platbe kartou.

2. Apríla 2014:  hlasovanie v EP počas minipléna v Bruseli.

22. – 25. mája 2014: európske voľby