Menej peňazí pre študentský program Erasmus? Pozícia slovenskej vlády je nejasná

Predseda vlády Peter Pellegrini a predseda Európskej rady Charles Michel. [EPA-EFE/Johanna Geron]

Kým premiér Pellegrini hovori, že škrty v centrálne riadených programoch sú príležitosťou, ako zachovať čo najväčšie eurofondy v sedemročnom rozpočte EÚ, podľa štátneho tajomníka Ružičku znižovanie prostriedkov pre študentský program Erasmus „nemôžeme pripustiť“.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí František Ružička po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli, ktorého hlavnou témou bol budúci sedemročný rozpočet EÚ, povedal, že Slovensko odmieta veľké znižovanie rozpočtu pre študentský výmenný program Erasmus.

„Ak naozaj chceme vytvoriť rozpočet Európskej únie pre budúcnosť, nemôžeme pripustiť radikálne redukcie v úspešnom a strategicky dôležitom programe určenom pre našu mládež – v programe Erasmus,“ uviedol v pondelok (17. februára) Ružička.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pritom po nedávnom stretnutí s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, hovoril, že v záujme zachovania čo najväčšieho rozpočtu kohéznej politiky (eurofondy) by sa mali okresať rozpočty takzvaných centrálne riadených programov.  Ide o programy, ktoré riadi priamo Európska komisia. Patrí sem tiež program Erasmus, ktorý v tejto súvislosti Pellegrini aj spomenul.

„Nedokážeme z nich vyčerpať ani to, čo by nám pri nejakom pomere prináležalo,“ opisoval vtedy sidtuáciu Pellegrini. „Preto nie je pre nás účelné, aby sa o niekoľko miliárd zvyšovali centrálne riadené programy, ktoré určite budú viac smerovať do väčších krajín. Tu by sme mohli urobiť nejaké zníženie,“ spresnil.

Európska komisia v roku 2018 rámci balíčku návrhov týkajúcich sa Viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027, navrhla zdvojnásobiť finančné prostriedky programu. Zo súčasných 14,7 miliardy eur by sa tak jeho rozpočet mal navýšiť na 30 miliárd eur. Podľa Európskeho parlamentu by mal byť vyšší ešte o ďalších 15 miliárd eur.

Vlastný návrh finančného rámca po sérií rokovaní s hlavami štátov minulý týždeň (14. februára) predstavil aj Charles Michel. Pre výmenný program navrhuje rozpočet prevyšujúci 21 miliárd eur.

Dobrá správa pre študentov: Komisia navrhuje dvojnásobný rozpočet pre program Erasmus

Vďaka navrhovanému navýšeniu rozpočtu pre populárny výmenný program Európskej únie by do zahraničia mohlo vycestovať ďalších 12 miliónov ľudí.

Slovensko zopakovalo priority

Michelov návrh sedemročného rozpočtu, o ktorom v pondelok rokovali ministri, je vo výške 1,094 miliardy eur, čiže 1,074 percenta HND 27-člennej EÚ. Európska komisia navrhla ako prahovú hodnotu 1,114 percenta HND EÚ (1,134 mld. eur v stálych cenách z roku 2018), kým Európsky parlament žiada 1,3 percenta HND EÚ.

Podľa Ružičku ho niektoré krajiny prijali s kritikou a ďalšie zas ocenili pokrok v niektorých kapitolách.

Naznačil, že rozpočtový summit EÚ, ktorý začne vo štvrtok (20. februára), bude dlhý, ale je snaha dosiahnuť spravodlivý a vyrovnaný dlhodobý rozpočet, ktorý zohľadní staré aj nové politiky EÚ.

Priatelia kohézie pred kľúčovými rokovaniami o eurorozpočte: Eurofondy musia zostať na súčasnej úrovni

Európska únia by podľa premiéra Petra Pellegriniho mala v rozpočte šetriť viac na administratíve, centrálne riadených programoch, či spoločnej obrane a bezpečnosti. 

„Slovensko zopakovalo a potvrdilo svoje priority, to znamená silná kohézna politika a rozvoj regiónov. Dôležité sú pritom nástroje na implementáciu týchto politík a takisto nástroje na flexibilitu medzi jednotlivými kapitolami. Dôležitá je aj spoločná poľnohospodárska politika a rozvoj vidieka, kde si myslíme, že ešte stále sú rezervy,“ povedal Ružička.

Dodal, že Rada ministrov rokovala v tejto súvislosti aj o takzvaných rabatoch, korekčných mechanizmoch, ktoré upravujú niektoré disproporcie eurorozpočtu.

„Dali sme pozitívny signál, že sme pripravení nachádzať a hľadať kompromis, hoci do cieľa je ešte niekoľko kôl a viacero prekážok. Ale chceme dohodu, musíme všetci bežať rovnakým smerom, zdolávať prekážky a nie ich podliezať či pridávať nové, a spoločne dobehnúť do cieľa,“ opísal Ružička súčasný stav rokovaní o viacročnom finančnom rámci.

Nové kondicionality

V súvislosti s budúcim dlhodobým rozpočtom sa hovorí aj o nových prísnejších podmienkach čerpania peňazí zo spoločnej pokladnice.

Tlačová agentúra Reuters upozornila na návrh dokumentu pripraveného na rokovania lídrov na rozpočtovom summite, podľa ktorého do eurorozpočtu bude zavedený režim kondicionality. To znamená, že čerpanie eurofondov bude naviazané na dodržiavanie princípov právneho štátu. Ide o nástroj, ktorý má riešiť „zjavné nedostatky pri správe vecí verejných“ v členských štátoch EÚ.

V návrhu dokumentu sa spresňuje, že bude záležať na Európskej komisii, aký nástroj pripraví a štáty EÚ by to následne mali prijať kvalifikovanou väčšinou hlasov. Reuters upozornil, že čistí prispievatelia do rozpočtu EÚ, napríklad Nemecko, to vnímajú ako oslabenie mechanizmu právneho štátu, lebo pôvodný návrh rátal s reverznou väčšinou (reverznej kvalifikovanej väčšiny (potrebná väčšina členských štátov proti návrhu sankcií).

Právny štát: Slovensko si sankcie vie predstaviť, má však pripomienky

Ministerstvo zahraničia chce, aby mali v procese väčšie slovo členské štáty na úkor Európskej komisie. Hlasovanie o sankciách v Rade navrhuje sťažiť.

Ružička upozornil, že o tejto otázke stále prebiehajú diskusie, aj o tom aký má byť počet krajín, ktoré môžu odsúhlasiť nástroj eurokomisie. „Náš postoj je, že takýto nástroj je v poriadku, vieme ho aj podporiť, mal by však byť inkluzívny, rovnoprávny a rovnocenný pre všetky členské krajiny. A mal by byť aj v rukách členských krajín, aby sa nespolitizoval,“ vysvetlil slovenský diplomat.

Dodal, že ak sa takýto nástroj podarí nájsť, určite bude aj dohoda na tom ako hlasovať a prijímať rozhodnutia o kondicionalite. Ak teda v budúcnosti dôjde k situácii že v niektorom členskom štáte budú vážne porušené princípy právneho štátu.

„Summit bude dovtedy, kým nedôjde ku konečnej dohode alebo kým sa nedohodneme na tom, že dohodu nemáme, ale je otvorený priestor na jej dosiahnutie v krátkom čase,“ odpovedal Ružička na otázku na aký dlhý summit sa treba pripraviť. Michel ktorý bude summitu predsedať, už dal najavo, že chce dohodu do konca týždňa, čo však viaceré diplomatické zdroje spochybnili a v kuloároch sa hovorí o ďalšom možnom summite v polovičke marca.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8