Merkelová a Sarkozy sa spoločne pripravujú na summit

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Berlín chce však zabrániť kontroverznému vnímaniu stretnutia dvoch lídrov a snaží sa, aby mu nebol pripisovaný priveľký význam. „Nikdy nie je na škodu, keď Francúzsko a Nemecko dosiahnu dohodu, no stále nie je jasné, či k nejakej dohode dnes vôbec dôjde,“ vyhlásil hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert a dodal, že hlavnou témou diskusií bude euro. „Dôležité je však to, na čom sa budúci týždeň dohodne 27-členná Európska rada,“ vysvetlil.

Pokiaľ ide o návrh luxemburského premiéra Jeana-Claudea Junckera a talianskeho ministra financií Guilia Tremontiho na emitovanie spoločných európskych dlhopisov, Nemecko a Francúzsko v uplynulých dňoch naznačili, že v tomto kroku nevidia zmysel.

Európsky dlhový nástroj by podľa Junkera, ktorý zároveň predsedá Euroskupine, mohol viesť k obmedzeniu trhových špekulácií. „Tento návrh nie je úplne nový. Avšak nesie v sebe zložité otázky – zdieľanie nákladov a výnosov,“ reagoval hovorca Sarkozyho úradu. „Netreba diskutovať o nových návrhoch,“ dodal.

Koncept „E-bondov“

Nemecko veľmi rýchlo zo stola zmietlo návrh, ktorý by prepojil úverové náklady hlavných európskych ekonomík s tými na periférii – či už ide o Írsko, Grécko alebo Portugalsko. A to by mohlo viesť k väčšiemu zaťaženiu Nemecka a Francúzska.

Merkelová odmieta vytvorenie spoločných dlhopisov eurozóny, pretože podľa nej by išlo o zlý signál pre členské štáty, ktoré sa musia správať disciplinovane, ak chcú výhodné podmienky na trhu s dlhopismi. Okrem toho by koncept mohli napadnúť na nemeckom ústavnom súde, ktorý spochybňuje aj právnu legalitu dočasného protikrízového mechanizmu tzv. eurovalu.

Pesimistický je aj slovenský minister financií Ivan Mikloš. Podľa neho bez hlbšej diskusie je myšlienka spoločných európskych dlhopisov len ťažko predstaviteľná. "Neviem si veľmi predstaviť niečo také (eurobondy), ani že by sme sa bez hlbšej diskusie dohodli na takomto návrhu predloženom z jedného dňa na druhý," povedal začiatkom týždňa pre českú televíziu TV 24.

Zväčšiť či nezväčšiť euroval?

Francúzi zdieľajú nemecký názor, že súčasný euroval posilniť netreba. „Fondy sú dostatočne veľké na to, aby zvládli eventuálny dopyt. V súčasnosti sa nezaoberáme otázkou ich zväčšenia,“ uviedol Sarkozyho úrad.

Počas dlhovej krízy vo verejných diskusiách zväčšia vystupovalo Nemecko, no Paríž sa v úzadí snažil Berlín presvedčiť, aby jeho stanovisko bolo priateľskejšie voči trhu.

Merkelová aj v súčasnosti tvrdo presadzuje, aby súkromný sektor zdieľal náklady za budúcu pomoc štátom s problémami. Francúzsko sa zatiaľ snaží nemecký postoj zmierniť a zaistiť tak dôveru investorov v solidaritu v eurozóne.

(EurActiv/Reuters)