Merkelová a Sarkozy spoločne proti derivátom

Zdroj: MMF

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy v spoločnom liste povzbudili Európsku komisiu, aby zvážila zákaz nekrytého predaja na krátko a swapov úverového zlyhania na štátne dlhopisy v celej EÚ. „Opätovná nestabilita trhov vyvoláva niektoré legitímne otázky, týkajúce sa najmä určitých finančných techník a využitia derivátových produktov, napríklad predaja na krátko a swapov úverového zlyhania,“ uvádzajú lídri v dokumente adresovanom predsedovi Komisie Josému Manuelovi Barrosovi.

Lídri zintenzívňuju snahy o obmedzenie aktivity špekulantov na trhoch, najmä v oblasti štátnch dlhopisov. Záležitosť je súčasťou agendy aj nadchádzajúceho júnového summitu krajín G20 a Rady Ecofin v júli. Európska komisia na list reagovala stanoviskom, v ktorom uvítala iniciatívu, ktorá je podľa nej dôkazom, že treba rýchlo vykonať reformu finančných trhov.

Pri krátkom predaji (short-selling) si investor požičia cenné papiere, ktoré predá s očakávaním, že ich cena klesne a on ich potom nakúpi za nižšiu cenu. V prípade nekrytého krátkeho predaja (naked short-selling), predávajúci predáva dlhopis alebo akciu – v očakávaní, že jej cena poklesne – bez toho, že by ju vlastnil alebo sa uistil, že si ju môže požičať, čo je nevyhnutné pri konvenčnom predaji na krátko. Nekrytý CDS kontrakt (credit default swap – swap úverového zlyhania) je typickou špekuláciou investičných spoločností – napríklad hedžových fondov – že emitent dlhopisu skončí s problémami.

Oba nástroje sa dostali pod paľbu kritiky pre systémové riziko, ktoré predstavuju pre ekonomiky a pre vytváranie priestoru pre špekulantov, ktorí profitujú, keď štátne dlhopisy strácajú hodnotu. Ministri financií už v marci naznačili, že by bolo vhodné obmedziť alebo úplne zakázať nekryté CDS kontrakty.

Nemecko sa pred mesiacom stalo prvou európskou krajinou, ktorá zakázala nekrytý predaj na krátko v podieloch desiatich najdôležitejších finančných spoločností krajiny. Francúzsko a európske inštitúcie na tento krok reagovali zmätene, zdôraznili potrebu koordinovaného postupu pri finančnej reforme.

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier ubezpečil, že návrhy EÚ týkajúce sa obmedzenia spomínaných finančných operácií by mali predložiť na prediskutovanie do konca roka 2010.