Merkelová a Sarkozy sú odhodlaní udržať stabilitu a jednotu eurozóny

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

Nemecká kancelárka a francúzsky prezident sa písomne obrátili na predsedu Komisie Josého Manuela Barrosa a stáleho predsedu Rady Hermana Van Rompuya, v ktorom poukázali na potrebu chrániť eurozónu, ktorá čelí problémom spojených s gréckou dlhovou krízou a vyzvali k urgentnému zaisteniu stability jednotnej meny.

Aby sa už podobná kríza v eurozóne neopakovala vyzývajú k posilneniu hospodárskeho riadenia, prísnemu dohľadu nad národnými rozpočtami a bolestivejším sankciám členským štátom, ktoré porušujú fiškálne pravidlá EÚ. „Euro je významným úspechom Európskej únie. Je veľkým prínosom pre členské štáty eurozóny,“ cituje portál iMarketNews.

Lídri zároveň vyzvali aj k reforme, prísnemu dohľadu a väčšej transparentnosti finančných trhov a derivátov, ktoré majú podľa nich tendenciu k destabilizácii sektora. Lídri dvoch najväčších ekonomík zároveň požadujú prísny postup voči ratingovým agentúram. Samotná Európska komisia už varovala agentúry, aby sa pri hodnotení krajín správali zodpovedne. Reagovala tak na paniku, ktorú na trhoch spôsobilo zníženie ratingu Španielska a Portugalska.

Aby sa predišlo podobnému falšovaniu štatistík, tak ako to robili Gréci, vyzývajú aj k rozšíreniu právomocí európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý by mal mať právomoc dôkladnejšie skúmať národné dáta.

„Sme plne odhodlaní udržať solídnosť, stabilitu a jednotu eurozóny,“ napísali deň pred mimoriadnym summitom Euroskupiny, ktorá má zajtra rozhodnúť o osude bilaterálnych pôžičiek Grécku. „Je povinnosťou každého z nás zachovať to, čo sme dosiahli vytvorením eura,“ uzavreli.

(EurActiv/Reuters)