Merkelová a Sarkozy znovu vyzývajú k prísnej regulácii

Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Mori

„Od nášho prvého stretnutia vo Washingtone v roku 2008, sme dosiahli solídny pokrok v implementácii agendy reformy finančnej regulácie,“ píše sa v liste nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho adresovanom kanadskému premiérovi Stephenovi Harperovi. „Aj keď naša práca ešte nie je ukončená, nedávne finančné turbulencie ukázali, že treba urobiť viac, aby sa zaistila finančná stabilita.“

Sarkozy a Merkelová vyzvali k plošnému uvaleniu dane na finančné inštitúcie, respektíve k prehodnoteniu zavedenia transakčnej dane. Podľa lídrov by takéto opatrenie malo obmedziť riziko a morálny hazard v rámci systémovo dôležitých inštitúcií.

Bývalý hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Otmar Issing, ktorý v súčasností radí kancelárke v otázkach týkajúcich sa finančnej regulácie, uviedol, že jej odporučil, aby sa takto vyzbierané prostriedky využívali na riešenie možných kríz v budúcnosti.

Lídri štátov EÚ na minulotýždňovom summite podporili transakčnú daň. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy na stretnutí zdôraznil, že pokiaľ na summite v Toronte krajiny v tejto záležitosti nedosiahnu konsenzus, EÚ neustúpi od svojho stanoviska a poplatky či daň zavedie.

Prísnejšie pravidlá pre trh s derivátmi

Sarkozy a Merkelová okrem toho vyzvali k prísnejšej regulácii trhov s derivátmi a koordinovanému postupu pri obmedzovaní swapov úverového zlyhania. Poukázali aj na potrebu posilnenia kapitálu a likvidity, aby boli finančné inštitúcie odolnejšie voči finančným šokom, no k tomuto kroku by sa malo pristúpiť po roku 2012, skorší termín by mohol uškodiť hospodárskej obnove.

V liste sa dotkli aj práce ratingových agentúr, pričom navrhli, aby sa vytvoril globálny etický kódex udeľovania a zverejňovania ratingových hodnotení. Ďalej žiadali aj prijatie primeraných sankcií voči jurisdikciám, ktoré stále odmietajú spĺňať medzinárodné štandardy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Merkelová bráni úspory

Merkelová včera bránila svoje plány rozpočtových škrtov po tom, čo americký prezident Barack Obama požiadal svetových lídrov o trpezlivosť pri znižovaní verejných výdavkov. Nemecká kancelárka tento mesiac predstavila 80-miliardový štvorročný plán úspor, ktorý by mal deficit najväčšej európskej ekonomiky dostať pod 3-percentný limit do roku 2013.

„Nejde o radikálny program úspor,“ uviedla na tlačovej konferencii v Berlíne. „Pokiaľ sa nedostaneme na udržateľnú dráhu rastu, a miesto toho budeme generovať len nafúknutý rast, zaplatíme za to ďalšou krízou. To je moje najhlbšie presvedčenie.“

Merkelová reagovala na zverejnený list amerického prezidenta Obamu adresovaný skupine krajín G20, v ktorom upozornil, že problémy s verejnými financiami treba riešiť v strednodobom horizonte, pričom varoval, že škrtanie v rozpočtoch by mohlo byť na úkor hospodárskej obnovy. Kancelárka chce najväčším úsporným programom v krajine od druhej svetovej vojny ušetriť 11,2 miliardy eur.

(EurActiv/Reuters)