Merkelová: Ak budeme takto pokračovať o desať rokov je kríza späť

Angela Merkelová včera verejne prejavila svoje pochybnosti nad doterajšími krokmi americkej centrálnej banky Fed, britskej ceduľovej banky Bank of England a tiež Európskej centrálnej banky. „Som skeptická voči rozširovaniu právomocí Fed a tiež postupu Bank of England,“ cituje agentúra Reuters. „Európska centrálna banka nákupom cenných papierov len ustúpila medzinárodnému tlaku,“ dodala.

Ako píše denník Financial Times Merkelová kritickými slovami porušila jedno zo základných nepísaných pravidiel svojej politiky – nekritizovať menovú politiku centrálnych bánk ako znak rešpektu ich nezávislosti, ktorú v minulosti často bránila. „Spoločne sa musíme vrátiť k slobodnej politike centrálnych bánk a rozumnej politike, inak o desať rokov budeme opäť tam, kde sme teraz.“

Európska centrálna banka by vo štvrtok (4. júna) mala predstaviť detaily  nákupu relatívne bezpečných cenných papierov (v hodnote 60 miliárd eur) v snahe podporiť bankový systém. Týmto spôsobom sa rozhodla začať pumpovať nové peniaze priamo do ekonomiky a tak uvoľniť úverový tok a obrodiť trh.

Podobnú stratégiu už predtým zvolila Fed a Bank of England na podporu hypotekárneho trhu a trhu s komerčnými papiermi. Fed v marci oznámil, že nakúpi dlhodobé vládne dlhopisy až za 300 miliárd USD. Takýto krok Fed robí prvýkrát od 60-tych rokov minulého storočia. Bank of England minulý mesiac zväčšila objem peňazí vyčlenených na jej program nákupu aktív na sumu 125 miliárd libier.

Podľa rýchleho odhadu, ktorý v piatok (29. mája) zverejnil štatistický úrad Eurostat, miera inflácie v eurozóne by v máji mala stagnovať na aprílovej úrovni 0,6 %. Nízka inflácia ECB vyhovuje, pretože môže pokračovať vo finančnom posilňovaní systému.

(EurActiv / Reuters)