Merkelová: Ekonomický prepad je nevyhnutný

Nemecko už ďalej nedokáže odolávať vplyvom globálnych ekonomických problémov a v roku 2009 môže očakávať „výrazný pád“ ekonomického rastu, vyhlásila Angela Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne. Skončila sa éra klesania nezamestnanosti a „jasné ekonomické spomalenie je nevyhnutné.“

Analytici vnímajú kancelárkino vystúpenie ako prípravu voličov pred nadchádzajúcimi voľbami na jeseň 2009. Prejavila plné pochopenie pre problémy Nemcov s narastajúcimi cenami energií a potravín, pričom jasne pomenovala príčinu – celosvetová inflácia.

Angela Merkelová sľubuje riešenia – ďalej posilňovať flexibilitu trhu práce a znížiť náklady na zamestnávanie, teda odvody. Tie dosahujú až 40% hrubej mzdy. Kancelárka pripustila, že tento cieľ môže znemožniť napätie v jej veľkej koalícii. Jej vlastní kresťansko-demokratickí poslanci žiadajú zníženie daní, čo kancelárka odmieta. Sociálni demokrati chcú zasa znížiť odvodové zaťaženie a výpadok vykryť zvýšením daní pre lepšie zarábajúce vrstvy.

Ministerstvo financií nedávno znížilo odvody do fondu nezamestnanosti o polovicu na 3,3%. Zároveň však navýšilo platby poistenia v nezamestnanosti, za čo chcú zamestnávatelia vládu žalovať na Ústavnom súde.

Nemecký hospodársky rast ešte v minulom roku dosahoval uspokojivých 2,5%. Tento rok sa očakáva prepad na 1,7% a v budúcom roku 1,2%. Priemyselná produkcia zaznamenala v máji najväčší pokles za desať rokov – o 2,4%.

Kancelárka chce osobitne riešiť nezamestnanosť. Zníženie počtu ľudí bez práce o 1,6 milióna od novembra 2005 považuje vláda za jeden zo svojich najväčších úspechov. Na úradoch práce však stále zostávajú viac ako tri milióny Nemcov a znižovanie ich počtu sa výrazne spomalilo. Najrizikovejšie skupiny sú imigranti a dlhodobo nezamestnaní. Kancelárka chce navrhnúť vytváranie špeciálnych schém na vznik pracovných miest, ktoré by mali zlepšiť situáciu najmä vo východnom Nemecku. V porovnaní so západom krajiny je tam miera nezamestnanosti dvojnásobná.