Merkelová: Európsky menový fond si vyžiada revíziu zmluvných základov

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble už cez víkend podporil návrh, aby aj Európska únia mala inštitúciu na spôsob Medzinárodného menového fondu, ktorý by pomáhal krajinám s finančnými problémami.

Európska komisia včera potvrdila, že spolu s Nemeckom, Francúzskom a ďalším členskými štátmi pracuje na takomto projekte, no zároveň upozornila, že je príliš skoro hovoriť o niečo konkrétnom.

Merkelová vyhlásila, že detaily síce ešte nie sú vyriešené, no je jasné, že Únia potrebuje mechanizmus, ktorým by si pomáhala v prípade problémov, dokonca aj keby to znamenalo zmenu zmluvných základov.

„Myslím si, že Európsky menový fond je dobrý nápad,“ povedala novinárom na včerajšej tlačovej konferencii v Berlíne. Mechanizmus príspevkov však stále nie je jasný.

„Bez zmeny zmluvy to nepôjde. Museli by sme ju revidovať,“ vysvetlila. „Európska zmluva nebude koncom histórie. To by sme fungovali v rámci statického systému. A to ja nechcem, to, čo chcem je Európa schopná odpovedať na nové situácie.“

Euro je totiž v zmluve zaviazané klauzulou, ktorá zakazuje, aby jeden členský štát eurozóny na seba prebral dlhy inej krajiny s eurom a pravidlách o fiškálnom deficite Paktu stability a rastu.

ECB skeptická, Komisia za

Juergen Star, člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky však túto myšlienku odmieta. Podľa neho by fond bol príliš drahý a priveľkou záťažou pre krajiny so solídnym stavom verejných financií. Okrem toho podľa neho by takýto mechanizmus nebol kompatibilný s princípmi menovej únie.

Opačný názor má komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn, ktorý tvrdí, že exekutíva je pripravená navrhnúť takýto európsky inštrument, keďže má podporu členských štátov.

Vytvorenie záchranného fondu podporuje aj Grécko, ktoré by ho v prípade potreby mohlo využiť, aj keď Atény od EÚ nežiadajú žiadnu finančnú podporu. Premiér George Papandreaou v uplynulých dňoch absolvoval niekoľko stretnutí s americkými vládnymi predstaviteľmi a zástupcami Medzinárodného menového fondu.

Kancelárka Merkelová medzitým zmiernila svoj odmietavý postoj voči záchrane Grécka. Podľa jej slov nevylučuje, že Nemecko vykoná potrebné kroky v prípade, že sa Gréci dostanú do kritickej situácie. Aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v nedeľu prisľúbil, že krajiny eurozóny urobia, čo bude treba, pokiaľ sa situácia v Grécku zhorší.

Ekonomickí analytici tvrdia, že nový fond by mohol byť v zmluve založený na ustanovení, ktoré by umožnilo skupine krajín vzájomne oveľa užšie spolupracovať v určitých záležitostiach ako s ostatnými. Takto by došlo k väčšej politickej koordinácii v rámci eurozóny, no na druhej strane, krajiny bez eura, by boli odstavené na vedľajšiu koľaj.

(EurActiv/Reuters)