Merkelová o finančnej pomoci štátom Únie: Nemecko výrazne zvýši príspevky do eurorozpočtu

Nemecká kancelárka Angela Merkel. [EPA-EFE/Filip Singer]

Nemecko, ktoré je už dnes najväčším prispievateľom do spoločného rozpočtu krajín EÚ, sa doteraz veľkému nárastu odvodov bránilo.

Nemecko je pripravené zaplatiť „výrazne vyššie príspevky“ do rozpočtu Európskej únie (EÚ), aby pomohlo bloku prekonať krízu, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu. Povedala to vo štvrtok kancelárka Angela Merkelová poslancom nemeckého parlamentu.

Merkelová zároveň vyjadrila podporu spoločnému plánu obnovy pre nasledujúce dva roky, ktorý by mal pomôcť postaviť európske hospodárstvo znova na nohy.

Slovensko je medzi krajinami, ktorým sa najviac znížia čisté príjmy z eurorozpočtu po roku 2020

Príjmy z rozpočtu EÚ jasne prevýšia slovenské odvody aj po roku 2021. V novom programovom období sa ale čistá finančná pozícia Slovenska môže znížiť zo súčasných 2,27 na 1,27 percenta HND. 

 

Zároveň ale upozornila, že lídri EÚ sa ešte musia dohodnúť na podrobnostiach tohto plánu, no nepredpokladá, že sa už vo štvrtok popoludní na videokonferencii, tzv. e-summite EÚ, podarí dohodnúť detaily.

„Jedna vec je však už jasná: Mali by sme byť pripravení v duchu solidarity na úpravy v obmedzenom časovom období, čo znamená podstatne vyššie príspevky do rozpočtu EÚ,“ povedala Merkelová.

„Pretože chceme, aby boli všetky členské štáty Európskej únie schopné sa ekonomicky zotaviť,“ dodala.

Oettinger vracia úder: Reči o tom, že Nemecko bude platiť dvakrát viac, sú lži

Nemecký eurokomisár pre rozpočet ostro spochybnil medializované čísla, podľa ktorých by sa do roku 2027 mal nemecký ročný príspevok do eurorozpočtu zvýšiť o 100 percent.

Vláda v Berlíne pritom v doterajších rokovaniach o rozpočte EÚ odmietala navyšovať svoje odvody nad rámec návrhu Európskej komisie z roku 2018. Už podľa neho sa nemecké príspevky vplyvom brexitu mali výrazne zvýšiť. Nemecko je pritom už dnes najväčším prispievateľom do spoločnej pokladnice EÚ.

Vyhlásenie nemeckej kancelárky je dobrou správou aj pre jej krajanku v čele Európskej komisie Ursulu von der Leyen. Tá už dávnejšie oznámila, že Viacročný finančný rámec, teda sedemročný rozpočet EÚ bude hlavným pilierom ekonomickej obnovy krajín EÚ. Komisia by nový návrh, ktorý už zohľadní nové okolnosti súvisiace s dopadmi COVID-19 mala predstaviť koncom apríla.