Merkelová pripravená na grécky kompromis?

Foto: Bundesregierung/Bergmann

Nemecká kancelárka je pripravená zmierniť nároky a prijať okresaný plán gréckych reforiem, ktorý uvoľní ďalších 7,6  miliardy eur zo záchranného balíčka pre krajinu, ktorá sa zmieta na pokraji platobnej neschopnosti. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Grécku sa podarilo posunúť júnovú 300 miliónovú splátku pre Medzinárodný menový fond (MMF) na koniec mesiaca kedy bude musieť zaplatiť 1,5 miliardy eur. 30 jún je zároveň posledný deň, kedy môže Grécko čerpať pomoc zo záchranného balíčka v prípade, že sa dohodne s medzinárodnými veriteľmi.

Keďže Gréci dali jasne najavo, že ich prioritou je platiť dôchodky a nie medzinárodné dlhy, ratingová agentúra Standard and Poor znížila Aténam kredit z CCC+ na CCC.

Bloomberg citoval najmenej dvoch nemeckých úradníkov, ktorí potvrdili, že Merkelová na včerajšom stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom zmiernila nároky, aby ukončila niekoľko mesiacov trvajúci spor o podobe gréckych reforiem.

Kancelárka by sa podľa agentúry mohla uspokojiť s jasným záväzkom gréckych inštitúcií len v jednom z navrhovaných opatrení ako napríklad zvyšovanie výberu daní, nižšie dôchodky či predaj štátneho majetku. V budúcnosti by však museli doručiť aj ostatné reformy.

Hovorca nemeckej vlády poprel, že Berlín zvažuje o takejto dohode a opätovne potvrdil, že kancelárka bude aj naďalej presadzovať komplexný plán reforiem navrhnutý Medzinárodným menovým fondom, Európskou centrálnou banku a predstaviteľmi eurozóny.

Správa prichádza len deň potom, čo európski lídri zmietli zo stola Tsiprasov reformný plán. Ten aj naďalej odmieta znižovať dôchodky či uskutočniť ráznu reformu pracovného trhu.

Grécky premiér pred utorkovými rokovaniami v Bruseli varoval, že keď diskusie zlyhajú európski lídri budú čeliť ešte väčším problémom, pretože „to bude začiatok konca eurozóny“.

Lídri Nemecka a Francúzka sa na včerajšom dvojhodinovom stretnutí podľa oficiálnych správ zhodli na potrebe „zintenzívniť rokovania“ medzi Aténami a medzinárodnými veriteľmi, aby odvrátili bankrot, ktorý Grécku hrozí už koncom tohto mesiaca.