Merkelová: Rozhodovanie o Grécku nie je v nemeckých rukách

Zdroj: TASR/AP

Nemecko považuje všetky európske krajiny za rovnocenných partnerov, s ktorými chce mať dobré vzťahy. Medzi ne patrí aj Grécko. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela Merkelová po pondelkovom rokovaní s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v Berlíne.

Aj keď obe strany sú podľa Merkelovej ochotné spolupracovať, kancelárka upozornila, že takéto stretnutie nie je platforma, na ktorej sa môže rozhodnúť o uvoľnení finančnej pomoci pre Grécko. Pripomenula, že táto oblasť je v rukách Euroskupiny (ministri financií Eurozóny).

Merkelová tiež potvrdila, že je v záujme Berlína, aby Grécko rástlo a aby sa v krajine podarilo odstrániť vysokú nezamestnanosť. „Potrebujete na to štrukturálne reformy, stabilný rozpočet a fungujúcu verejnú správu,“ podotkla kancelárka.

Po rokovaniach vyjadril Tsipras nádej na nový začiatok vo vzťahoch s Nemeckom. Grécky premiér vyzval na prekonanie stereotypov, podľa ktorých sú Gréci leniví a Nemci „nacisti“. „Ani Gréci nie sú lenivci, ani Nemci nie sú zodpovední za utrpenie a neporiadok v Grécku," povedal Tsipras.

Aj napriek obojstranne vrúcnym vyjadreniam o ochote spolupracovať však nie je jasné, či sa Merkelovej a Tsiprasovi podarilo zmenšiť nezhody týkajúce sa ekonomických reforiem, ktoré sa od Grécka očakávajú, aby si zabezpečilo ďalšiu pomoc od svojich veriteľov, pripomína agentúra Reuters.

Pred pondelkovým stretnutím v Berlíne informoval Tsipras Merkelovú o tom, že bez ďalšej finančnej pomoci v blízkej dobe nebude Grécko schopné splácať svoje dlhy. Európsku centrálnu banku (ECB) obvinil, že Grécku bráni vo vydávaní krátkodobých dlhopisov, lídrov eurozóny zase z neochoty uvoľniť ďalšie peniaze pre Grécko dovtedy, kým krajina nezačne s novými reformami.

Ešte minulý týždeň prisľúbil Tsipras predstaviteľom eurozóny, že čo najskôr predstaví úplný zoznam návrhov reforiem. Práve reformy sú pre Grécko podmienkou pre získanie finančnej pomoci. V opačnom prípade sa minú krajine peniaze už na konci apríla.

Politicky citlivou otázkou však ostáva to, ako by mali konkrétne reformy vyzerať. Jasné víťazstvo v januárových parlamentných voľbách zabezpečilo Syrize práve to, že občanom sľubovala ukončenie politiky úsporných opatrení a uťahovania si opaskov.

Podľa hovorcu gréckej vlády Gabriela Sakellaridisa predstaví Grécko balíček reforiem partnerom v eurozóne najneskôr v pondelok budúci týždeň. „Bude to hotové (návrh reforiem, pozn. red.) najneskôr do pondelka,“ povedal pre televíziu Mega TV.

Podľa Sakellaridisa v pripravovanom balíku nebudú opatrenia, ktoré spôsobia recesiu, ale štrukturálne zmeny. Dodal, že Tsipras a Merkelová diskutovali len o hrubom náčrte, nie o  podrobnostiach.

Zdroje z prostredia EÚ, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, však hovoria, že problematické budú zrejme rozhovory o privatizácii, z ktorej by Grécko mohlo len tento rok získať štyri miliardy eur. Tsiprasova vláda však nechce odpredávať štátny majetok, aj keď už súhlasila, že nezastaví privatizáciu, ktorá prebieha.

Ďalšími problematickými oblasťami reforiem bude zrejme aj téma predčasných dôchodkov, nastavenia dane z pridanej hodnoty (znížená sadzba tejto dane na gréckych ostrovoch, zvýšenie DPH pre hotely), či liberalizácia cien energie.

EurActiv.com/TASR