Merkelová stráca šancu na pravicovú koalíciu

Franz-Walter Steinmeier

Sociálni demokrati(SPD) v predvolebným prieskumoch výrazne strácajú na svojho koaličného partnera, CDU. Vo včerajšej televíznej diskusii však ich líder Steinmeier začal s protiofenzívou. Kancelárku ostro kritizoval za jej nesúhlas s minimálnou mzdou a obmedzením platov riaditeľov firiem.

„Otázkou je, ktorou cestou sa budeme poberať z krízy“, tvrdil Steinmeier. „Stredo-pravá vláda bude znamenať, že sa rozdiel medzi bohatými a chudobnými prehĺbi a vráti sa jadrová energia.“

Kancelárka bola na začiatku diskusie zatlačená do ofenzívy, postupne sa z nej však dostávala. Pohrozila, že sa SPD spojí s ľavicovou stranou Die Linke, vytvorenou zlúčením reformovaných východonemeckých komunistov a radikálnejšie ľavicového krídla SPD. Steinmeier takúto koalíciu na centrálnej úrovni vylúčil, niekoľko regionálnych vlád však už vytvorila.

„Nemáme záruku, že sa to nestane“, tvrdila Angela Merkel.

Steinmeier zvíťazil

Rýchly prieskum verejnej mienky uskutočnený bezprostredne po diskusii ukázal, že názory voličov na to kto bol „víťazom“ televíznej debaty sa rozchádzajú. Sledovalo ju až 20 miliónov divákov.

Väčšina analytikov však prisúdila víťazstvo Steinmeierovi, ktorý pôsobil „dynamickejšie“. Líder sociálnych demokratov bol vo vláde veľkej koalície ministrom zahraničných vecí. V doterajšom priebehu kampane si vyslúžil kritiku za nepresvedčivé vystupovanie, prisudzovali mu vinu za slabé výsledky strany. Včerajší televízny výkon tak bol prekvapením.

„Steinmeier bol lepší, než Merkel, vzhľadom na to, čo sa od neho čakalo.“, tvrdí politológ z Drážďanskej univerzity Hans Vorlaender. „Bol lepším diskutérom, bol sústredenejší, no či to aj zmobilizuje voličov nie je jasné.“

Klesajúce šance na pravicovú vládu

Angela Merkel by chcela po voľbách vymeniť sociálnych demokratov za liberálnu FDP a vytvoriť tak pravicovú vládu. Hoci jej strana vedie pred SPD o 11-14%, až 40% voličov je stále nerozhodnutých. Víťazstvo CDU je vysoko pravdepodobné, nie je však isté, že bude mať s FDP dosť hlasov na vytvorenie vlády.

V roku 2005 mali konzervatívci podobný náskok. Potom však vtedajší kancelár Gerhard Schroder porazil Angelu Merkel v podobnej televíznej diskusii a CDU zvíťazila len o jedno percento. Dve najväčšie strany museli vytvoriť vládu „veľkej koalície“.

Cesta z krízy

Podľa makroekonomických ukazovateľov sa Nemecko pomaly spamätáva z najhlbšej recesie od konca druhej svetovej vojny. Obaja lídri sa snažili presvedčiť voličov, že majú správny recept na ozdravenie ekonomiky a ochranu pracovných miest.

Merkelová chce oživiť hospodárstvo „znížením niektorých daní, aby boli motivovaní pracovníci“. Varovala, že s riešeniami SPD ostane Nemecko „na úplnom dne“ mnoho rokov.

Podľa Steinmeiera je sľubovanie znižovania daní v čase prehlbujúceho sa rozpočtového deficitu nedôveryhodné.

Návrat k jadru?

Diskutovalo sa aj o jadrovej energii. Líder SPD kritizoval Merkelovej sľub predĺžiť životnosť niektorých atómových elektrární. „Je nezodpovedné a politicky nesprávne vracať sa na cestu jadrovej energie.“ Nemecko má oficiálne politiku postupného vzdania sa atómovej energie, konzervatívci však otvorene hovoria o potrebe obratu.

Afganistan nahráva sociálnym demokratom

Steinmeier navrhol plán stiahnutia nemeckých vojsk z Afganistanu do roku 2013. To môže sociálnym demokratom vo voľbách pomôcť.

„V budúcom legislatívnom období je správne vytvoriť základ pre stiahnutie sa z Afganistanu“, cituje týždenník Der Spiegel dokument pripravený Steinmeierom. „Správny kurz musíme stanoviť teraz.“

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí potvrdila, že Steinmeier schválil dokument s názvom „Desať krokov pre Afganistan“, k jeho obsahu sa však nijako nevyjadrila.

Diskusia zatriasla preferenciami

„Táto diskusia odštartovala začiatok poľovania na nerozhodnutých“, povedal Matthias Jung, šéf agentúry ktorá uskutočnila prieskum verejnej mienky bezprostredne po diskusii.

Podľa tohto prieskumu si 31% voličov myslí, že navrch mal Steinmeier, 28% vidí víťazku v Angele Merkel. Až 40% medzi nimi nevidelo žiaden rozdiel. Prieskum Electoral Research Group tiež zistil, že diskusia nabúrala jednoznačné vedenie A. Merkel v otázke, koho by ste chceli radšej vidieť ako kancelára.

Pred diskusiou mala 64%, po nej však už len 55%. Steinmeierovi zas televízna diskusia pomohla – jeho preferencie vzrástli z 29% na 38%.

(EurActiv podľa Reuters)