Merkelová zvolala minisummit pred stretnutím G20

V Berlíne sa 22. februára stretnú nemeckí, francúzski, talianski a britskí predstavitelia členských štátov EÚ, ktoré sú súčasne v radoch skupiny G20. Hlavnými diskusnými témami bude dozor nad finančným sektorom a jeho regulácia na európskej a svetovej úrovni.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy už minulý týždeň navrhoval stretnutie Euroskupiny na úrovni hláv štátov, podobný tomu, ktorý sa uskutočnil v Paríži minulý október pod tlakom finančnej krízy.

Sarkozy chcel, aby sa na zasadaní Euroskupiny mohol zúčastniť aj britský premiér Gordon Brown. Zároveň chcel stretnutie využiť na to, aby zdôraznil svoje sklamanie s českým predsedníctvom, o ktorom sa pre denník Le Monde vyjadril, že je príliš pasívne. Česká republika nie je ani členom Euroskupiny, ktorú tvorí 16 členských krajín, ktoré používajú euro. 

Nemecko však tento návrh zamietlo. „Kancelárka si nemyslí, že stretnutie celej Euroskupiny je potrebné,“ povedal hovorca Angely Merkelovej – Thomas Steg – počas tlačovej konferencie v Berlíne (2. február).

Protestovať proti obmedzennému stretnutiu budú s najväčšou pravdepodobnosťou Španielsko a Holandsko, ktoré sa po dlhom diskutovaní zúčastnili na poslednom summite G20 vo Washingtone.

Nezúčastnené štáty však budú mať možnosť ovplyvniť európske stanovisko pred stretnutím v Londýne na Summite EÚ, ktorý je naplánovaný 19. – 20. marca v Bruseli. Prvá formálna diskusia na túto tému bude podľa zdrojov z Rady otvorená aj na zasadaní rady Ecofin, ktorá bude bucúci týždeň v Bruseli.

Výmeny názorov sa očakávajú aj v Berlíne, nie len z radov tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť, ale práve medzi tými, ktorí sa zúčastnia. Napríklad Taliansko sa bude snažiť o presadenie možnosti emitovať európske bondy, aby ľahšie získali chýbajúce financie pre vysychajúci finančný trh. Proti tomuto kroku je Nemecko, ktoré už niekoľkokrát zamietlo tento návrh.

V nedeľu prezident Bundesbanky Axele Weber povedal, že bondy únie by mohli narušiť finančnú disciplínu od ktorej závisí euro. „Osobná zodpovednosť za finančnú politiku a záväzok, že verejné financie každého členského štátu budú solídne sú základnými článkami Európskej menovej únie,“ povedal pre Handelsblatt. Ako informuje agentúra Reuters k tomu dodal: „Toto bolo vždy nemeckým záujmom a jednou z podmienok na to, aby sme prijali spoločnú menu.“