Merkelovej partneri žiadajú odchod Grécka z eurozóny

Zdroj: TASR/AP

Patrick Döring, generálny tajomník Strany slobodných demokratov (FDP), ktorá je Merkelovej koaličným partnerom pre regionálne periodikum Passauer Neue Presse uviedol, že Grécko by sa mohlo zotaviť a obnoviť svoju konkurencieschopnosť oveľa rýchlejšie, ak by bolo mimo eurozóny.                                                      

„Ak by Grécko nebolo súčasťou eurozóny, dokázalo by si vytvoriť dôveru na trhoch,“ vysvetlil. Viacerí Merkelovej koaliční partneri vyzývajú k odchodu Grécka v jeho prospech, čo by tiež zabránilo šíreniu problémov a rastu nemeckých nákladov na záchranu slabších štátov eurozóny.

Na túto záťaž v pondelok upozornila aj agentúra Moody’s, ktorá zmenila výhľad pre nemecké hodnotenie zo stabilného na negatívny.

Líder FDP Philipp Rösler, ktorý je vicekancelárom a zároveň ministrom hospodárstva cez víkend vyhlásil, že odchod Grécka už nie je tabu pre expertov, ani pre jeho stranu. „Už stratil faktor strachu,“ vyhlásil.

Ako povedal pre ARD, na schopnosť Grécka plniť podmienky sa díva skepticky. Gréci čeliaci nesolventnosti by sa podľa neho sami mali rozhodnúť opustiť jednotnú menu. Merkelová však tvrdí, že žiadať Grécko, aby opustilo eurozónu by bolo katastrofou a veľkou politickou chybou. Zároveň vyzvala lídrov, aby krajinu pri implementovaní úsporných opatrení podporovali.

Strana FDP sa v prieskumoch verejnej mienky počas uplynulého roka výrazne prepadla, nedávno však mierne posilnila a v súčasnosti sa pohybuje okolo 4 – 5 %. V Bundestagu jej členovia zaberajú 93 zo 620 kresiel a má teda výrazný vplyv na rozhodnutia týkajúce sa eurozóny.

Alexander Dobrindt, generálny tajomník Kresťansko-sociálnej únie (CSU), ktorá je tiež Merkelovej koaličným partnerom, v pondelok Grécko vyzval, aby polovicu penzií a štátnych platov vyplácalo v drachmách. Minister financií Wolfgang Schäuble všetkých požiadal, aby počkali na výsledky misie Trojky. Podobný postoj zaujala aj rakúska ministerka financií Maria Fekterová.

Trojka v Aténach

Inšpektori Trojky do Atény prišli včera (24. júla) a diskutujú o pripravovanom 11,7-miliardovom úspornom balíku na roky 2013 a 2014. Zároveň preskúmajú, či Atény implementovali dosť reforiem na to, aby dostali ďalšiu tranžu pomoci, ktorá doteraz dosiahla 240 miliárd eur.

Premiér Antonis Samaras uviedol, že bude tlačiť na ďalšie škrty, pretože chce, aby krajina rýchlo dobehla meškanie pri plnení cieľov. Zároveň však upozornil na riziko spojené s päťročnou recesiou ekonomiky, ktorá sa zrejme tento rok prepadne o viac ako 7 %.

Hoci sa o odchode Grécka oficiálne nediskutuje, nejde o nereálnu možnosť. Nemenovaní predstavitelia EÚ pre agentúru Reuters uviedli, že bude zrejme nevyhnutná ďalšia reštrukturalizácia, avšak nie na strane súkromných, ale verejných veriteľov a teda Európskej centrálnej banky a vlád. Ak sa má Grécko dostať na udržateľnú dráhu, pôjde zrejme o 200 miliárd eur.

Podľa zdrojov v plynulých troch až štyroch mesiacoch sa v krajine nič nespravilo a situácia len prešla zo zlej do ešte horšej. Môže sa teda stať, že pre neplnenie podmienok Medzinárodný menový fond odmietne ďalej financovať druhý záchranný program a záťaž ostane na pleciach členských štátov a ECB. Ak budú chcieť Grécko aj naďalej držať nad vodou, budú mu musieť odpustiť časť dlhu alebo predlžiť splatnosť a znížiť úroky pôžičiek.

Avšak podľa zdrojov šesť krajín eurozóny už nechce ďalej podporovať Grékov neplniacich podmienky. „Politická dynamika ide proti ekonomickej dynamike. Ekonomické argumenty sú jasné, treba reštrukturalizovať grécky dlh, aby sa stal dlhodobo udržateľný. Neexistuje však politická vôľa,“ vysvetlil zdroj.

(EurActiv/Reuters)