Merkelovú “vítali” v Grécku demonštranti

Zdroj: EurActiv.gr

Zatiaľ čo grécky premiér Antonis Samaras vítal nemeckú kancelárku ako „priateľa“, polícia používala slzný plyn na davy skandujúce slogany proti rozpočtovým škrtom, a mávajúce nacistickými vlajkami.

Na prvej návšteve Grécka od vypuknutia eurokrízy sa však Angela Merkel snažila pôsobiť zmierlivo.

Zopakovala, že Berlín považuje udržanie Grécka v eurozóne za svoj záväzok. Vyjadrila sympatie s Grékmi. No premiérovi Samarasovi ponúkla len politickú dohodu, žiadne konkrétne ústupky pred blížiacou sa správou Trojky (ECB, EK, MMF) o reformnom pokroku krajiny.

„Prišla som sem s plným vedomím, že obdobie, cez ktoré prechádza Grécko, je pre Grékov mimoriadne zložité, a mnohí ľudia trpia“, vyhlásila na spoločnej tlačovej konferencii so Samarasom. Pred budovou parlamentu sa v tom čase odohrávali zrážky medzi políciou a demonštrantami.

„Práve preto by som chcela povedať, že značná časť cesty je už za nami.“

„Gréci krvácajú“

Samaras, ktorý pozval Merkelovú počas jeho augustovej návštevy Berlína, prisľúbil, že bude pokračovať v hospodárskych reformách potrebných pre znovunastolenie dôvery.

„Grécky ľud krváca, je však odhodlaný ostať v eurozóne“, povedal. „Nežiadajú viac peňazí, či láskavosti. Chcú sa len postaviť na vlastné nohy tak rýchlo, ako to len pôjde, a vyjsť z tejto recesie.“

Na druhej strane budovy parlamentu tisícky ľudí ignorovali zákaz a prišli vyjadriť nesúhlas s nemeckou líderkou, ktorú mnohí vinia z toho, že krajine nanútila plán bolestivých rozpočtových škrtov.

Grécka polícia sa zrazila s demonštrantami, ktorí sa pokúsili preraziť oceľovú bariéru a dostať sa do stráženej zóny. Niektorí z protestujúcich hádzali na policajtov kamene, fľaše a palice.

Podľa policajných zdrojov bolo asi 30 ľudí zranených, alebo mali dýchacie ťažkosti spôsobené slzným plynom, 300 bolo zatknutých.

Duchovia minulosti

Štyria ľudia v nemeckých uniformách z druhej svetovej vojny jazdili v malom otvorenom džípe a mávali nacistickými vlajkami. Metafora mala poukazovať na okupáciu Grécka Nemeckom v roku 1941.

Na banneroch sa objavovali aj nápisy: „Merkelová preč, Grécko nie je vaša kolónia“ a „Toto nie je Európska únia, toto je otroctvo“.

„Vieme, že tu nie je na to, aby nám ponúkla nejakú láskavosť, no musí nám pomôcť, to je naša posledná šanca“, povedala 45-ročná Mari Hanioti, predavačka, na ktorej plate závisia dve deti a nezamestnaný manžel. „Musí vidieť, čím prechádzame, ako veľmi trpíme. Musí vidieť aj chudobné sídliská, nie len drahé hotely.“

O bezpečnosť sa počas šesťhodinovej návštevy staralo asi 6 000 policajtov, vrátane protiteroristických jednotiek a ostreľovačov na strechách. Špeciálnu ochranu dostali aj nemecké inštitúcie v Aténach, ako je veľvyslanectvo, či Goetheho inštitút.

Ťažká cesta

Pred odchodom sa Merkelová stretla s gréckymi podnikateľmi. Diskutovala s nimi o postupe reforiem, ale aj o hospodárskom prepade o 20 % HDP za päť rokov a 25% nezamestnanosti.

Merkelová sa návštevou snažila ukázať podporu Samarasovi, konzervatívnemu politikovi z rovnakej politickej rodiny. Ten sa snaží presvedčiť koaličných partnerov o potrebe presadiť ďalšie kolo úsporných opatrení.

O rok budú v Nemecku parlamentné voľby. Kancelárka Merkelová sa snaží neutralizovať opozíciu, ktorá jej vyčíta, že zanedbala grécky problém, či ho dokonca ešte zhoršila trvaním na rozpočtových škrtoch, ktoré dostali krajinu do hlbokej recesie.