Michel pozýva lídrov na mimoriadny summit o rozpočte: Členské štáty sa už musia dohodnúť

Predseda Európskej rady Charles Michel s predsedom slovenskej vlády Petrom Pellegrinim. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Európska komisia a Európsky parlament stále čakajú na spoločnú pozíciu členských štátov k sedemročnému rozpočtu EÚ po roku 2020. Dohodu má priniesť mimoriadny summit EÚ, ktorý sa uskutoční 20. februára.

Mimoriadny summit Európskej únie venovaný budúcemu sedemročnému rozpočtu Únie na roky 2021 až 2027 sa začne 20. februára. Uviedol to v nedeľu (26. januára) predseda Európskej rady Charles Michel v pozývacom liste pre šéfov vlád a štátov členských krajín EÚ.

Michel v otvorenom liste pre lídrov EÚ pripomenul, že jeho rozhodnutie sa zrodilo po stretnutiach, ktoré sa minulý týždeň konali s diplomatickými predstaviteľmi členských krajín.

„Nastal čas, aby sme dosiahli dohodu o viacročnom finančnom rámci (VFR) aj na našej úrovni (členských štátov),“ napísal predsedom vlád a prezidentom členských krajín Michel. Naráža tým na fakt, že z trojice hlavných európskych inštitúcií iba Rada EÚ zatiaľ nemá svoju pozíciu k novému dlhodobému rozpočtu.

Komisia predstavila návrh VFR na roky 2021 až 2027 v máji 2018. Pozíciu, ktorú prijal Európsky parlament v roku 2019, opätovne potvrdili aj novozvolení europoslanci. Čaká sa tak iba na členské krajiny.

„Akékoľvek odloženie (dohody) by spôsobilo vážne praktické a politické problémy a ohrozilo by pokračovanie súčasných programov a politík, ako aj zavedenie nových,“ upozornil Michel,

Šéf Európskej rady priznal, že rokovania o dlhodobom rozpočte EÚ patria „medzi najťažšie“, zároveň však vyjadril presvedčenie, že „so zdravým rozumom a odhodlaním možno uzavrieť dohodu, z ktorej budú mať úžitok všetci Európania“.

„Na dosiahnutie tohto cieľa budú musieť byť všetky strany ochotné na kompromisy. V tejto súvislosti sa spolieham na vašu podporu,“ odkázal Michel premiérom a prezidentom. A dodal, že už v najbližších dňoch prebehnú konzultácie s členskými krajinami o konečnom návrhu sedemročného rozpočtu.ˇ

Podľa diplomatických zdrojov z prostredia EÚ je viac ako pravdepodobné, že rozpočtový summit potrvá dva dni a skončí sa 21. februára.

Boj proti škrtom

Členské štáty o budúcom rozpočte rokujú od polovice roku 2018, kedy svoju rozpočtovú víziu predstavila Európska komisia. Jej návrh počíta so zvýšením sedemročného rozpočtu na 1,11 percenta HND, teda na 1 135 miliárd eur (v záväzkoch v cenách roku 2018).

K tejto hodnote sa blíži aj skupina členských krajín vrátane Slovenska, ktoré chcú zachovať čo najväčší rozpočet pre kohéznu politiku (eurofondy) a Spoločnú poľnohospodársku politiku.

Fínsko, ktoré predsedalo Rade EÚ v druhej polovici roku 2019, ale navrhlo nižší rozpočet v hodnote 1 087 miliárd eur. Helsinki sa tak snažili vyjsť v ústrety krajinám ako Nemecko, či Holandsko, ktoré akékoľvek navyšovanie spoločných financií odmietajú.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der ale v decembri vyjadrila „obavy“ z tak „vážnych škrtov“ v porovnaní s návrhom predošlej exekutívy EÚ.

Mal byť už hotový, no možno nezačne načas: Štyri kľúčové fakty o budúcom rozpočte EÚ pred summitom

Aký veľký bude sedemročný európsky rozpočet a ako ho Únia zafinancuje? Komisia aj Parlament už svoju víziu predstavili, no čaká sa na členské štáty. Hrozí, že sa zopakuje situácia z roku 2013, kedy lídri EÚ dohodli rozpočet len tesne pred jeho štartom. 

V poslednom období sa v EÚ pritom obnovili nové iniciatívy, ktoré vytvoria ešte väčší tlak na spoločný európsky rozpočet.  Európska komisia nedávno napríklad predstavila Fond pre spravodlivú transformáciu, ktorý má európskym regiónom pomáhať s prechodom na zelenú ekonomiku a ktorý má byť sčasti financovaní z rozpočtu EÚ.

„Často zaznieva názor, že cenovka za prechod je príliš vysoká: nesmieme ale zabudnúť, koľko nás bude stáť nečinnosť. Jej cena rastie každým rokom,“ povedala v súvislosti s budúcim rozpočtom von der Leyen.

Francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi zas vo fínskom návrhu prekáža okresanie financií pre Európsky obranný fond.