Mičovský o výbere šéfa platobnej agentúry: Nehľadáme špičkového poľnohospodára, ale manažéra

Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO). [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Do konkurzu na pozíciu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) sa uchádzači môžu prihlásiť do 6. apríla. Výberový rozhovor bude mať jedno kolo a uskutoční sa 19. apríla.

Oznámil to v pondelok na brífingu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO).

Šéfa platobnej agentúry, ktorá každoročne poľnohospodárom vypláca viac ako šesťsto miliónov eur zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, rezort hľadá už od decembra, kedy sa tejto funkcie vzdal Tibor Guniš. Po jeho odchode PPA dočasne vedie Jaroslav Jánoš, ktorý v posledných parlamentných voľbách kandidoval za stranu Máme toho dosť.

Januárové výberové konanie sa skončilo neúspešne, keď pôvodné kritéria ministerstva na pozíciu nesplnil ani jeden z prihlásených kandidátov. Ministerstvo teraz podmienky na uchádzačov mení.

Minister ale povedal, že rezort nepoľavuje v podmienkach na nového šéfa agentúry, ale chce rozšíriť portfólio možných uchádzačov. Podľa Mičovského nie je dôležité, aby nový riaditeľ PPA bol „špičkový poľnohospodár, ale špičkový manažér, ktorý ovláda prácu s ľuďmi a vie prevziať zodpovednosť za správne rozhodnutia“.

„Menej sme sa zacielili na Brusel, aby človek ktorého hľadáme bol znalcom bruselského prostredia, čo sme v predošlom období zdôrazňovali, ale skôr hľadáme človeka, ktorý Brusel až tak nepozná, ale pozná ľudské osudy a spôsob rozmýšľania jeho podriadených,“ uviedol.

Menovanie riaditeľa bude na jar

Prípadné zmeny termínu, miesta konania alebo spôsobu realizácie výberového rozhovoru (fyzicky/online) sa podľa neho prispôsobia vývoju mimoriadnej situácie v súvislosti s aktuálnymi pandemickými opatreniami.

Ak bude výberový rozhovor úspešný a minister sa stotožní s odporúčaním výberovej komisie, meno nového šéfa PPA by sa podľa ministerstva verejnosť mala dozvedieť do troch dní od jeho uskutočnenia. Vymenovanie ministrom sa podľa agrorezortu predpokladá v období mája až júna 2021.

MPRV SR vytvorilo aj špeciálny kontakt (vrgrppa@land.gov.sk; +421 2 59 266 249), na ktorý sa môžu obrátiť všetci záujemcovia o pozíciu v prípade akýchkoľvek otázok. Všetky kritériá na uchádzačov spolu aj s termínmi možno nájsť webe ministerstva.

MPRV SR zároveň predstavilo zásadné kritériá pre uchádzačov na funkciu generálneho riaditeľa PPA. Hlavným garantom transparentného výberu na post šéfa PPA bude široká odborná komisia.

Farmári vyzývajú agrorezort, aby čo najskôr vybral nového riaditeľa PPA

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vyzýva ministerstvo pôdohospodárstva, aby čo najskôr obsadilo pozíciu generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

„S plnou vážnosťou a dlhší čas si uvedomujeme dianie okolo PPA. Agentúra je kľúčovým partnerom pre všetkých, ktorí pôsobia v agrosektore, a preto do jej vedenia potrebujeme mimoriadne kvalitného manažéra. Je to veľká, ako i náročná výzva pre každého čestného aj odhodlaného profesionála, ktorému na našej lepšej krajine skutočne záleží,“ povedal Mičovský, ktorý predstavil kritériá výberového rozhovoru na funkciu generálneho riaditeľa PPA.

Riaditeľa odporučí komisia

Súčasťou požiadaviek bude podľa Mičovského aj predloženie dokumentu s názvom Projekt zabezpečenia transparentnosti, modernizácie, digitalizácie a zlepšenia reputácie PPA. „Naším cieľom je transparentne nájsť vhodnú uchádzačku alebo uchádzača na túto pozíciu. Preto s týmto cieľom zriaďujeme širšiu výberovú komisiu, ktorá potom pánovi ministrovi odporučí najvhodnejšieho kandidáta,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu Martin Fecko, ktorý bude zároveň predsedom spomínanej výberovej komisie.

Od úspešného uchádzača sa podľa ministerstva očakáva predovšetkým vysoká odbornosť a osobná integrita. „Ministerstvo si uvedomuje dôležitosť, extrémnu náročnosť a spoločenskú zodpovednosť danej pozície, a preto očakávame od uchádzačov mimoriadne manažérske schopnosti a viaceré odborné znalosti na výkon tejto funkcie,“ uviedla generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva Vladimíra Fabriciusová. Výberový rozhovor bude mať podľa nej jedno kolo a spočíva vo verejnom rozhovore vedeným výberovou komisiou.

Pri tvorbe požiadaviek na nového šéfa PPA postupovalo podľa nej rezort na základe Metodiky vedenia výberových rozhovorov na pozície vrcholových manažérov, ktorú vypracoval Martin Jakubek z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý je jedným z členov tejto komisie.

Hrozba straty akreditácie

Výber šéfa PPA sa odohráva v čase, kedy agentúre hrozí odobratie akreditácie zo strany Európskej komisie na vyplácanie európskych poľnohospodárskych dotácií. Aj v súvislosti s kauzou Dobytkár je agentúra pod drobnohľadom eurokomisie.

V júni minulého roku poslala PPA list, v ktorom uviedla, že systém riadenia a kontroly v PPA nie je dostatočný a uviedla predpoklad, že mohli byť výrazne ovplyvnené výdavky zo zdrojov EÚ.

Platobná agentúra má v súčasnosti skúšobnú akreditáciu, ktorá platí do polovice októbra 2021. Dovtedy PPA musí odstrániť nedostatky.

Mičovský v pondelok potvrdil, že hrozby straty akreditácie PPA je stále reálna. Predstavu, že by agentúra ale o ňu prišla je podľa neho „neakceptovateľná“.

„My nestojíme a nečakáme na nového šéfa. Podmienečnú akreditáciu sme navrhli sami. Pracujeme na tom, aby sa jej požiadavky plnili. V časovom pláne ale nemeškáme, napĺňajú sa aj pod súčasným vedením,“ dodal Mičovský.