Mikloš: Ochranný val nespochybňujeme

Zdroj: Rada

Ministri financií začiatkom týždňa na pravidelnej schôdzi Rady Ecofin diskutovali o dlhodobom riešení dlhovej krízy v eurozóne a naplnení kapacity eurovalu. Hoci v máji sa dohodlo, že bude schopný poskytnúť pomoc v objeme 440 miliárd eur, reálne dostupných je len 250 miliárd eur, pretože ratingové agentúry uznali len záruky krajín s ratingom AAA. Konkrétne rozhodnutie však zatiaľ nepadlo.

Ivan Mikloš diskusiu opísal ako otvorenú a podnetnú. Komplexný návrh by mali zverejniť buď vo februári alebo v marci na stretnutí lídrov členských štátov. Slovenský postoj sa v tejto otázke nezmenil.

"Nesúhlasili sme s gréckou pôžičkou, mali sme výhrady aj voči ochrannému valu, ale nebolo možné z rozbehnutého vlaku vystúpiť. Rešpektujeme to a podieľame sa na fungovaní ochranného valu, v tomto zmysle ho nespochybňujeme," povedal podľa TASR Mikloš po svojom návrate z rokovania Ecofinu.

Zároveň dodal, že akúkoľvek zmenu v nastavení mechanizmu by musel schváliť parlament. Hoci by to vyvolalo vnútropolitickú diskusiu verí, že vládna koalícia by nakoniec dokázala prijať potrebné zmeny.

"Nikde to nie je politicky jednoduché. Aj u nás by prebehla vnútrokoaličná diskusia, ale aj širšie v parlamente, my sa jej určite nebudeme brániť ako Robert Fico a jeho vláda. Rozhodnutie by potom bolo na parlamente. Predpokladám, že vládna koalícia by bola schopná, aj keď to určite nebude ľahké, nájsť spoločné riešenie," uzavrel Mikloš.

Napriek tomu, že v tejto oblasti sa ministri s rozhodnutím neponáhľajú, dohodli sa aspoň na prísnejších záťažových testoch bankového sektora, keďže vlaňajšia previerka nedokázala odhaliť problémy írskych bánk. Nové testy sa zmerajú na likviditu bánk a podrobnejšie preskúmajú ich odolnosť voči prípadným finančným šokom. Kritériá testov vypracujú do marca, previerky prebehnú v máji a ich výsledky budú známe v treťom štvrťroku 2011.

(EurActiv/TASR)