Mimoriadny summit zacieli na odmeny bankárov

zdroj: České predsedníctvo

Aby zabránili bezuzdnému riskovaniu v bankovom sektore, lídri EÚ pravdepodobne prijmú silné stanovisko týkajúce sa prémií pre finančníkov a to pod hrozbou sankcií.

Nové pravidlá by mali zaistiť, že správne rady finančných inštitúcií budú mať prehľad o výškach vyplácaných prémií a miere rizika, ktoré pri transakciách banka podstupuje. Žiadne prémie by nemali byť garantované a systém by mal byť transparentnejší, uvádza sa v návrhu stanoviska Európskej rady.

Niekdajší francúzsky minister pre európskej záležitosti, dnes hlava francúzskeho národného kontrolného úradu nad finančnými trhmi Jean-Pierre Jouyet pre francúzsku televíziu povedal, že v EÚ existujme dohoda o väčšine navrhovaných regulácií, o ktorých sa má diskutovať na summite G20.

Proti snahe EÚ nastaviť odmenám finančníkov strop stojí nechuť USA, tvrdí Jouyet, ktorý sa tento týždeň zúčastnil na stretnutí Rady finančnej stability (FSB). Tvoria ju guvernéri centrálnych bánk a hlavy regulačných úradov štátov G20.

FSB navrhuje, aby banky s nízkym kapitálom nemohli vyplávať vysoké prémie, čo je tiež návrh, o ktorom bude rokovať G20.

„Pokiaľ ide o prémie je medzi Európu a Spojenými štátmi rozdiel. Je to bod, ktorý je dnes najproblematickejší“, povedal Jouyet.

Koordinovaná stratégia úniku, ale nie teraz

„G20 by mala potvrdiť svoje odhodlanie pokračovať s implementáciou koordinovaných politických opatrení v snahe vytvoriť základ pre udržateľný rast a vyhnúť sa opakovaniu súčasnej finančnej krízy“ píše sa ďalej v dokumente.

„Je treba udržať úsilie až pokým nedosiahneme obnovu“, pokračuje návrh v odkaze na potrebu globálnej stratégie úniu, ktorá by mala byť implementovaná keď ekonomiky začnú opäť vykazovať jasný návrat k rastu.

Komisár EU pre hospodárke a menové záležitosti Joaqín Almunia tento víkend poznamenal, že členské štáty so zdravými verejnými financiami by si mali zotrvať pri fiškálnych stimuloch, aby popohnali krehké ozdravenie svojich ekonomík.

Kľúčom ku koordinácii politík je MMF

Hlavy štátov a vlád dvadsaťsedmičky spoločne vyzvú Medzinárodný menový fond, aby zohral kľúčovú úlohu v koordinácii globálnej politiky. Únia sa tiež dohodne na posilnení Fondu o príspevok v celkovej výške 125 miliárd eur, čo je podstatne viac ako 75 miliárd, ktoré EÚ prisľúbila Fondu pred niekoľkými mesiacmi.

Viac transparentnosti na trhu s ropou

EÚ podporí Spojené štáty vo výzve na zlepšenie transparentnosti na trhu s ropou. „G20 by sa mala zaviazať k zlepšeniu energetickej bezpečnosti zlepšením transparentnosti na trhu s ropu a zabránením špekuláciám“, uvádza sa v návrhu.

To by znamenalo „reportovanie vyčerpávajúcich údajov o domácich trhoch s ropou…, aby regulačné orgány mali lepší prehľad o správaní sa účastníkov na trhu.“

Transparentnosť a špekulácie sa stali problémom na komoditných burzách najmä vtedy, keď sa minulý rok cena ropy vyšplhala na rekordných 150 dolárov za barel, čo značne zaťažilo ekonomiky štátov závislých od jej dovozu.