Ministerstvo financií má prvý návrh plánu obnovy, posiela ho eurokomisii

Na snímke minister financií SR Eduard Heger. [FOTO TASR/Martin Baumann]

Slovensko posiela Európskej komisii prvý návrh priorít na čerpanie takmer šiestich miliárd eur z Plánu obnovy EÚ. Návrh obsahuje päť hlavných oblastí, na ktoré sa budú sústrediť investície a reformy.

Rezort financií predstavil ďalšie detaily národného plánu obnovy a odolnosti, informuje o tom na svojej webovej stránke. V utorok zároveň posiela komplexný návrh Európskej komisii (EK).

„Dostávame sa do záverečnej fázy plánu obnovy. Nasledujúce týždne budeme jeho konečný tvar dolaďovať s Komisiou. Verím, že tak, ako sme našli zhodu na prioritách v rámci Slovenska, dosiahneme rovnaký výsledok aj v Bruseli,“ vyjadril sa minister financií Eduard Heger (OĽANO).

Ako presnejšie vyčíslil rezort financií, do rámca Zelené Slovensko by malo ísť z balíka európskych peňazí 1,9 miliardy eur. Presnejšie, do obnoviteľných zdrojov a energetických sietí bude Slovensko investovať 100 miliónov eur, do zelenej obnovy budov 700 miliónov eur, do modernizácie železníc takisto 700 miliónov eur a na dekarbonizáciu priemyslu a alternatívne palivá pôjde 400 miliónov eur.

Slovenský plán obnovy v digitálnom sektore zatiaľ neráta s priamou podporou priemyslu

Slovenská vláda v Pláne obnovy v oblasti digitalizácie kladie dôraz na štátne IT. Súkromné spoločnosti, zasiahnuté koronakrízou, sa však pýtajú, ako bude vyzerať účelová podpora priemyslu, ktorý v digitalizácii zaostáva. Vláde teraz predstavili vlastné návrhy.

V rámci časti Lepšie vzdelanie pre každého chce Slovensko z fondu obnovy minúť (z celkových 850 miliónov určených na tento rámec) na zabezpečenie dostupného a inkluzívneho vzdelávania pre všetky deti 150 miliónov eur, na vzdelávanie pre 21. storočie 450 miliónov eur, na zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl 200 miliónov eur a na podporu celoživotného vzdelávania, najmä digitálnych zručností, 50 miliónov eur.

Na zvýšenie konkurencieschopnosti a inovatívnosti Slovenska chce slovenská vláda minúť z európskeho reformného balíka 700 miliónov eur, z toho 600 miliónov na vedu, výskum, inovácie a digitálnu ekonomiku a 100 miliónov eur na lákanie a udržanie talentov v krajine.

V rámci časti Efektívny štát a digitalizácia chce Slovensko vyčleniť z fondu obnovy 945 miliónov eur. Financovať z toho chce podporu zlepšenia podnikateľského prostredia (60 miliónov eur), reformu justície (200 miliónov eur), opatrenia proti korupcii a pre bezpečnejšie Slovensko (200 miliónov eur) a tzv. Štát v mobile, rýchly internet a tiež kybernetickú bezpečnosť (485 miliónov eur).

Župani predstavili svoje priority pre plán obnovy, niektoré do Hegerových reforiem nezapadajú

Župani ministrovi predstavili štyri hlavné oblasti, ktoré by vláda podľa nich mala zaradiť do reformného menu, ktoré pošle do Bruselu. Obnova kultúrnych pamiatok, či oprava ciest druhej a tretej triedy ale nezapadajú do reformného plánu ministerstva financií. 

Na rámec Zdravý život pre každého chce Slovensko vyčleniť celkovo 1,45 miliardy eur. Financovať z toho chce ústavnú a akútnu starostlivosť (1,1 miliardy eur), starostlivosť o duševné zdravie (100 miliónov eur) a dlhodobú sociálno-zdravotnú starostlivosť (250 miliónov eur).

„Veľká obálka pre zdravotníctvo obsahuje aj investície do výstavby a rekonštrukcie nemocníc podľa novej siete. Zreformované zdravotníctvo v nových a modernizovaných priestoroch, to je presne to, čo potrebujú pacienti i zdravotníci,“ okomentoval minister Heger s tým, že práve na zdravotníctve sa dá dobre vidieť, že plán obnovy stojí na dvoch nohách – na systémových zmenách a investíciách.