Ministri financií budú v Bratislave diskutovať o živých témach

reduta, sk pres, Ecofin

zdroj: TASR

V Bratislave sa zajtra začína neformálne zasadnutie ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti, známe tiež ako ECOFIN.

Okrem ministrov budú na dvojdňovom podujatí diskutovať aj guvernéri centrálnych bánk a viacero expertov v oblasti finančnej a hospodárskej politiky.

Rokovaniam bude predsedať slovenský minister financií Peter Kažimír, ktorý do programu vybral štyri aktuálne témy.

Ako ďalej v hospodárskej politike?

Diskusie začnú na neformálnom pracovnom obede v piatok na tému „Budúcnosť hospodárskych politík EÚ“. Ministri budú hodnotiť dopad niekoľkých kríz z posledného obdobia, najmä migračnej krízy a britského hlasovania za odchod z Únie, na súčasný rámec hospodárskej politiky EÚ.

„Snahou je poučiť sa z predošlých chýb a postupne nadizajnovať nástroje, vďaka ktorým sa vyhneme alebo aspoň zmiernime prípadné budúce krízy,“ vysvetlil minister Kažimír.

Diskusie sa zúčastní aj bývalý predseda talianskej vlády a európsky komisár Mario Monti, ktorý v súčasnosti vedie skupinu na vysokej úrovni o vlastných zdrojoch európskeho rozpočetu. Reč bude teda pravdepodobne aj o nastavení budúceho rozpočtu Únie.

Inteligentná integrácia eurozóny

V druhom bloku diskusií sa budú ministri venovať rozpočtovej kapacite eurozóny. „Pozrieme sa na takpovediac inteligentnú integráciu eurozóny“, vysvetlil Peter Kažimír.

Hovoriť sa má najmä o fiškálnych nástrojoch na absorpciu makroekonomických šokov, teda o stabilizačných mechanizmoch potrebných v čase finančnej krízy. O stabulizačných nástrojoch pre eurozónu sa píše aj v správe piatich predsedov z júna minulého roka.

Minister Kažimír sa bude snažiť presadiť mechanizmus tzv. európskeho poistenia v nezamestnanosti. Ide o nástroj vo forme spoločného fondu, ktorý by dočasne finančne podporoval krajiny, kde následkom hospodárskeho šoku stúpla krátkodobá nezamestnanosť.

Debata však pravdepodobne bude najmä o samotnej potrebe fiškálnej nástrojov, keďže rozpočtovú kapacitu eurozóny nepodporujú všetky krajiny.

Do diskusie sa zapojí aj riaditeľ odboru fiškálnych záležitostí Medzinárodného menového fondu Vitor Gaspar a šéfovia bruselských think-tankov CEPS a Bruegel.

Dane

Sobotňajší program začne diskusiou o daňových otázkach, najmä o aktuálnej téme daňových únikov.

Ministri budú diskutovať o tom, ako účinne bojovať proti daňovým únikom a kriminalite, vrátane financovania terorizmu.

Dá sa očakávať, že témou bude aj nedávne rozhodnutie Komisie o rekordnom daňovom doplatku pre firmu Apple.

V rámci diskusie vystúpi aj šéf OECD Angel Gurría.

Budúcnosť Junckerovho plánu

Na záver neformálneho zasadnutia budú ministri debatovať o budúcnosti Investičného plánu pre Európu, známeho tiež ako Junckerov plán.

Spolu s prezidentom Európskej investičnej banky (EIB) Wernerom Hoyerom a výkonným riaditeľom Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) Wilhelmom Moltererom, zhodnotia prvý rok fungovania EFSI, ako základného kameňa Junckerovho plánu.

Diskutovať budú o predĺžení fungovania fondu aj o jeho rozšírení, za čo sa vyjadril predseda Komisie Juncker aj komisár zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen.

Aj Euroskupina

Ešte pred začiatkom neformálnych rokovaní vo formáte ECOFIN sa v piatok doobeda stretnú ministri financií eurozóny na zasadnutí tzv. Euroskupiny, ktorej predsedá Jeroen Dijsselbloem.