Ministri financií G20: Triumfoval Trumpov protekcionizmus

Wolfgang Schäuble

Wolfgang Schäuble. zdroj: TASR

Rozdielne názory na medzinárodný obchod ukázala už piatková (17. marec) spoločná tlačová konferencia nemeckej kancelárky a amerického prezidenta. Donald Trump tvrdo kritizoval dohodu o voľnom obchode USA, Kanady a Mexika (NAFTA) ako „katastrofu pre USA“. Zároveň tvrdil, že jeho prístup nie je „izolacionistický“, a že verí v slobodný a spravodlivý obchod.

Názory Trumpovej administratívy na medzinárodný obchod sa prejavili aj na stretnutí ministrov financií G20 v nemeckom Baden Badene. V záverečnej deklarácii sa nedokázali dohodnúť na formulácii, ktorá by podporovala voľný obchod.

Spojené štáty zablokovali snahy o použitie formulácií, ktoré by ukázali jednoznačný záväzok voči voľnému obchodu, a postavili by sa proti protekcionizmu. Do dokumentu sa tak dostala len oslabená verzia: „Pracujeme na posilnení (pozitívneho) príspevku obchodu pre naše ekonomiky.“

Zo stretnutia nevyšli žiadne nové plány v oblasti boja proti vyhýbaniu sa plateniu daní, a praniu špinavých peňazí. Ministri sa dokázali zhodnúť len na spoločnej pozícii v otázke kyberzločinu.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však považuje stretnutie za úspešné napriek tomu, že priznal neschopnosť dosiahnuť kompromis vo význame „protekcionizmu“. Varoval pred prehnaným posudzovaním reakcie americkej delegácie.

Rozvojová spolupráca

Od stretnutia sa očakával pokrok v oblasti rozvojovej spolupráce. Po prvý krát sa na ňom zúčastnili ministri z piatich afrických krajín, ktoré nepatria do G20.

Nemecký riaditeľ rozvojovej organizácie ONE Stephan Exo-Kreischer však tvrdí, že „ministri G20 premeškali príležitosť navrhnúť ambiciózny investičný plán na podporu vzdelávania, zamestnanosti a participácie v Afrike“.

„Do 2050 sa populácie Afriky zdvojnásobí z 1,2 na 2,5 miliardy. To, či tento populačný boom pôjde ruka v ruke s ekonomickým boomom… záleží od toho, či krajiny G20, spolu s ich africkými partnermi, budú tieto projekty realizovať.“

Klimatická politika

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, závery ministerského stretnutia vôbec nespomínali klimatické zmeny.

Dôvodom boli opäť Spojené štáty. Trump v minulosti odmietol klimatické zmeny ako „hoax“ a investície do tejto oblasti nazval „mrhaním peňazí“. Prejavilo sa to aj na jeho prvom návrhu amerického rozpočtu: investície do ochrany životného prostredia utrpeli hlboké škrty.

Environmentálne organizácie hodnota výsledky stretnutia negatívne.