Ministri financií: Grécko musí konať

Rada ECOFIN, Zdroj: Rada EÚ

Šéfovia rezortov financií na svojom včerajšom stretnutí hodnotili súčasný stav eurozóny a tiež diskutovali o prioritách na nadchádzajúce mesiace. Ako po stretnutí uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, výhľad na tento rok je čoraz pozitívnejší.

„Ekonomický rast nadobúda pozitívne teritórium a postupne naberá na intenzite v celej eurozóne,“ konštatoval a zároveň dodal, že verí, že sa tento pozitívny trend udrží.

Rad Euroskupiny rozšíril lotyšský minister financií Andris Vilks. Lotyšsko by sa o pár mesiacov malo zároveň stať členom Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), tzv. trvalého eurovalu. Krajina v súčasnosti rastie najrýchlejším tempom v EÚ.

Eurozónu by ďalšie rozširovanie malo čakať aj začiatkom budúceho roka. Litva totiž prejavila záujem prijať euro od 1. januára 2015. Európska komisia a Európska centrálna banka svoje hodnotenie pripravenosti štátu na vstup do eurozóny zverejní začiatkom júna. Na základe ich správy potom rozhodnú ministri financií.

Témou rokovaní boli aj štáty čerpajúce balíky pomoci. Ministri uvítali ukončenie programu v Španielsku, ktoré v roku 2012 požiadalo o pomoc pre svoje banky. Vyzvali španielsku vládu, aby sa držala na reformnej dráhe aj mimo bankový sektor, aby dokázala čeliť zvyšným makroekonomickým výzvam.

Program sa v máji chystá ukončiť aj Portugalsko V súčasnosti úspešne testuje trhy s dlhopismi. O výstupnej stratégii ministri zatiaľ nediskutovali, ale plánujú tak urobiť tesne pred ukončením.

Prísnejšie vyjadrenia však padli na adresu Grécka. Šéf Euroskupiny upozornil, že predtým ako sa Trojka vráti späť do krajiny, Atény musia ešte viac pokročiť v načatých úlohách.

„Vyzvali sme Grécko a Trojku, aby vyvinuli najväčšie možné úsilie na uzavretie dohody čo najskôr,“ zdôraznil a zároveň dodal, že len na základe pozitívne uzavretého hodnotenia sa Euroskupina opäť vráti ku gréckej téme.

Atény sa potrebujú so svojimi veriteľmi dohodnúť, aby získali ďalšiu tranžu pomoci. Opäť ich začína tlačiť čas, pretože v máji musia splatiť dlhopisy za 10 miliárd eur.

Rokovania za časovým harmonogramom zaostávajú už celé mesiace, keďže medzi Gréckom a Trojkou panujú nezhody ohľadom úsporných opatrení a reforiem.

Pokiaľ ide o ďalšie úlohy ministrov financií, sústredia sa na dokončenie bankovej únie. Zároveň sa budú snažiť sfinalizovať operačný rámec pre nástroj priamej rekapitalizácie cez ESM.