Ministri financií krajín mimo eurozóny neprezradili o čom rokovali

Ministri financií krajín mimo eurozóny sa včera stretli na pracovnej večeri v čase, keď prebiehalo rokovanie Euroskupiny. Pozvanie prišlo od českého šéfa rezortu financií Miroslava Kalouska. Išlo pritom už o druhé takéto stretnutie desiatich ministrov. To prvé zorganizoval švédsky minister financií Anders Borg.

Presný obsah rozhovorov však neprezradili. Nemenovaný diplomat pre EurActiv prezradil, že sa pripravovali na dnešné stretnutie Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN), ktorú tvoria ministri financií zo všetkých 27 členských krajín EÚ a diskutovali o záveroch minulotýždňového summitu krajín skupiny G20.

Hovorili aj o možnej úprave Lisabonskej zmluvy pre sprísnenie disciplinárnych postihov za rozpočtové prešľapy a zavedenie mandátu ministra financií eurozóny. „Nemôžeme si dovoliť, aby sme ostali podradnou druhou vetvou,“ vyhlásil diplomat.

Ako uviedol druhý nemenovaný účastník stretnutia, je veľmi pravdepodobné, že stretnutia desiatich ministrov sa budú opakovať, no neexistujú plány na to, aby sa stali oficiálnymi. „Stále existuje veľa záležitostí, ktoré nás rozdeľujú. Ide skôr o diskusie o našich prioritách a hľadaní spoločného stanoviska.“

Viacerí sa však úplne odmietli k obsahu stretnutia vyjadrovať. „Na večere nás pozývajú stále. Toto je jedna z nich,“ reagoval jeden z nich.

  • 8. november 2011 – stretnutie Rady ECOFIN.