Ministri financií musia dopracovať výsledky summitu

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Lídri eurozóny na summite koncom júna rozhodli, že záchranné fondy možno využívať flexibilným a efektívnym spôsobom, aby sa tak znížil tlak na rizikové krajiny ako je Španielsko či Taliansko. Zároveň položili základ bankovej únie, keď sa dohodli na spoločnom európskom dohľade, pri ktorom má hlavnú úlohu hrať Európska centrálna banka. Po jeho zavedení bude trvalý euroval (ESM) môcť banky rekapitalizovať priamo.

Implementácia je teraz na pleciach ministrov financií, ktorých čaká dvojdňové rokovanie. Okrem záverov summitu musia zároveň prijať rozhodnutia týkajúce sa pomoc španielskym bankám a Cypru či zmiernenia podmienok pre Grécko.

Dopracovanie opatrení si však bude vyžadovať niekoľko mesiacov. Prvé výhrady voči flexibilite ESM medzitým vzniesli Fíni a Holanďania, čím sa len prehlbujú obavy, že kroky nebudú mať trvalý efekt.

Po prvotnom nadšení finančných trhov, investori opäť tlačia na Španielsko a Taliansko a náklady na ich financovanie sa v piatok opäť začali pohybovať okolo neúnosných 7 %. Lídri oboch krajín cez víkend preto požiadali o rýchlu implementáciu záverov. „V hre je dôveryhodnosť celého európskeho projektu,“ uviedol španielsky premiér Mariano Rajoy.

Ministri sa však pre plnosť agendy budú musieť v júli ešte raz stretnúť. „Otázka dohľadu Európskou centrálnou bankou je komplexnou, dlhodobou záležitosťou a nedá sa o nej rozhodnúť v priebehu pár hodín,“ upozornil nemenovaný diplomat.

Ďalšou otázkou je, kto nahradí doterajšieho šéfa skupiny ministrov financií, Jeana-Claudea Junckera. Vzhľadom na to, že o konkrétnom nástupcovi sa stále len špekuluje, najpravdepodobnejšie je, že mandát luxemburského premiéra predĺžia.

Na stole bude aj správa prvej návštevy Trojky v Grécku po júnových voľbách. Druhá misia je plánovaná na koniec júla. Nový grécky minister financií Yannis Stournanas vo štvrtok uviedol, že dostal varovanie, že ho počas zasadnutia Euroskupiny čakajú ťažké chvíle.

Podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters eurozóna chce najprv vidieť Atény naspäť na nastavenej dráhe a až potom je ochotná poslať ďalšiu pomoc. A to aj napriek tomu, že predchádzajúca administratíva upozornila, že krajina má dosť peňazí len do konca júla.

Premiér Antonis Samaras však trvá na zmiernení podmienok, to by však podľa odborníkov znamenalo aj viac peňazí a teda aj tretí balík. „Aj keby bol druhý balík plne implementovaný tak ako je, nie je jasné, že sa krajina na finančné trhy v roku 2015 vráti,“ tvrdí David Mackie z JP Morgan, ktorý očakáva tretí program.

Pokiaľ ide o Španielsko, ďalší zdroj uviedol, že sa ministri zrejme v princípe dohodnú na balíku pomoci, no konečné rozhodnutie padne až koncom mesiaca.

(EurActiv/Reuters)