Ministri financií rokujú o naplnení kapacity eurovalu

Ministri financií rozhodnú, či sa naplní úverová kapacita eurovalu na úroveň 440 miliárd eur, v súčasnosti je schopný poskytnúť 250 miliárd eur. Cieľom je sflexibilniť záchranný fond pre prípad, že Španielsko či Portugalsko budú potrebovať pomoc.

Podľa nemenovaného zdroja EurActiv-u budú hovoriť nielen o naplnení kapacity, ale aj iných riešeniach ako je poskytovanie pomoci. „Nákup bondov na primárnom trhu, bondové swapy a iné úverové linky sú medzi možnosťami, o ktorých budú ministri diskutovať,“ vysvetlil zdroj, podľa ktorého členské krajiny aktívne hľadajú spôsoby ako sa vyhnúť ďalšej finančnej pomoci – v tomto prípade Portugalsku. „Už nemajú chuť na „bail-out-y““ tvrdí zdroj.

Tento plán podporuje aj Európska centrálna banka (ECB), ktorá neochotne použila vlastnú finančnú silu na nákup dlhopisov krajín s problémami. Jean-Claude Trichet, prezident ECB včera (16. januára) vyhlásil, že Európsky finančný stabilizačný fond treba vylepšiť nielen kvalitatívne, ale aj kvantitatívne. „Kvalitu myslím v tom zmysle, že intervencia by mala byť taká flexibilná ako to len bude možné," vyhlásil počas nedeľnej spravodajskej show RTL-LCI-Le Figaro.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzval ministrov, aby podporili naplnenie kapacity eurovalu, avšak ide len o jeden z bodov, ktorým sa budú zaoberať. Okrem toho sa totiž budú riešiť aj štruktúru permanentného Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM).

Podľa diplomatického zdroja sa na rokovaniach o detailnej forme ESM chcú zúčastniť aj ministri z krajín bez eura – Veľkej Británie, Maďarska, Českej republiky, Dánska a Bulharska. Belgické predsedníctvo ešte v decembri poslalo krajinám mimo eurozóny list, v ktorom ich požiadalo, aby informovali o tom, či si želajú zapojiť sa do mechanizmu.

Očakáva sa, že všetky členské krajiny budú chcieť o ESM rokovať. Vyjednávania bude viesť šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.