Ministri financií schválili nové bankové pravidlá

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Po mesiacoch rokovaní ministri nakoniec schválili sprísnenie kapitálových pravidiel pre banky a úverové inštitúcie. Predmetom sporu bola otázka, či krajiny ako Veľká Británia, budú môcť žiadať vyššie rezervy ako je dohodnutá úroveň.

Britský minister financií George Osborne sa zároveň nechcel vzdať právomocí nad londýnskym finančným centrom City. Medzi členskými štátmi totiž vznikla snaha o centralizovanejší dohľad nad bankovým a finančným sektorom v EÚ.

Nové pravidlá od bánk vyžadujú, aby zvýšili objem svojich najlikvidnejších aktív na úroveň 7 % objemu rizikových aktív, ktoré držia. Briti chceli viac flexibility, aby mohli od národných bánk žiadať vyššiu mieru kvalitnej kapitálovej rezervy.

Skupina krajín na čele s Francúzskom zasa presadzovala jednotnejšie pravidlá, pretože sa obávala, že by nadnárodné banky sídliace v Londýne mohli obmedziť úverovanie v iných častiach Európy, ak ich Londýn donúti výrazne posilniť kapitál.

Kľúčový cieľ dánskeho predsedníctva

Ministri sa dohodli, že členské štáty môžu od bánk nad rámec základných kapitálových rezerv žiadať ďalšie 3 %. Briti na druhej strane stiahli výhrady voči určitým kritériám výpočtov, ktoré boli v prospech najmä nemeckých a francúzskych bánk.

Dosiahnutie kompromisu bolo jedným z kľúčových cieľov dánskeho predsedníctva. Ministerka financií Margrethe Vestagerová uviedla, že kompromisná dohoda je dôležitou cestou ako sa vyhnúť opakovaniu finančných kríz.

Podľa jej slov sú výsledné pravidlá správnou rovnováhou medzi jednotnými pravidlami na posilnenie vnútorného trhu a tiež flexibilitou pre členské štáty, aby mohli dávať na svoj bankový sektor prísnejšie požiadavky.

Záležitosťou sa teraz bude zaoberať Európsky parlament, ktorý trvá na ešte prísnejších pravidlách. Dánske predsedníctvo očakáva, že proces by sa mohol uzavrieť v júni.

Spor o budúcoročný rozpočet EÚ

Ministri sa počas stretnutia dotkli aj návrhu budúcoročného rozpočtu EÚ. Komisia navrhla zvýšenie výdavkov o 6,8 %. Ostré výhrady vyjadrili Francúzi, Nemci a Briti.

Na druhej strane skupina 11 štátov – Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko, Portugalsko a Slovensko – čiže čistí prijímatelia z rozpočtu EÚ, písomne vyzvali k zvýšeniu výdavkov na regionálnu politiku.

Možno teda očakávať, že na jeseň, pri finalizovaní návrhu, opäť dôjde k ťažkým rokovaniam, na ktoré bude výrazne vplývať aj diskusia o novom viacročnom finančnom rámci pre rozpočet EÚ na obdobie 2014 – 2020.