Ministri financií Únie pre koronavírus zvažujú fiškálne stimuly

Predseda Euroskupiny Mario Centeno. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Ministri financií sa dohodli na spoločnom postupe v súvioslosti so zmierňovanim ekonomických dopadov epidémie koronavírusu. Rozhodnutie o konkrétnych opatreniach ale odložili až na ďalšie stretnutie.

Členské krajiny eurozóny (Euroskupina) sú pripravené na výnimočné rozpočtové opatrenia na ochranu hospodárstva EÚ pred účinkami epidémie nového koronavírusu. Podľa tlačovej agentúry AFP to v stredu uviedol šéf Euroskupiny Mario Centeno.

„Budeme koordinovať naše reakcie a sme pripravení využiť všetky vhodné politické nástroje na dosiahnutie silného a udržateľného rastu,“ uviedol Centeno po stredajšej telefonickej konferencii s ministrami financií a hospodárstva 19-člennej eurozóny.

Podľa jeho slov k možným nástrojom patria napríklad fiškálne opatrenia, ktoré v prípade potreby môžu byť použité na podporu hospodárskeho rastu.

Centeno zdôraznil, že súbor fiškálnych pravidiel eurozóny poskytuje potrebnú flexibilitu pri riešení „nezvyčajných udalostí mimo kontroly vlád“. Takéto ustanovenie môže byť použité v potrebnom rozsahu za predpokladu, že sa ukáže, že dodatočné štátne výdavky súvisia s nezvyčajnou udalosťou a majú len dočasný charakter.

Všetky členské krajiny Európskej únie sú Paktom stability a rastu zaviazané na udržiavanie verejných deficitov najviac tri percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP), pričom štátny dlh môže byť vo výške maximálne 60 percent HDP.

 

Niektoré krajiny EÚ, a to vrátane najväčších ekonomík Únie Nemecka a Francúzska, už podmienky Paktu stability a rastu pri iných príležitostiach porušili. Centeno v stredu spresnil, že predpisy EÚ pri zárukách fiškálnej udržateľnosti umožňujú členským krajinám „dočasnú odchýlku“ od paktu.

„Nebudeme šetriť žiadnym úsilím na ochranu našich ekonomík pred ich ďalším poškodením,” uviedol šéf Euroskupiny s odkazom na možné ekonomické dosahy šírenia vírusu COVID-19.

Svetová banka už predstavila núdzový plán v hodnote 12 miliárd amerických dolárov na ochranu ekonomík pred škodami spôsobenými novým koronavírusom, ktorý si doteraz vo svete vyžiadal viac ako 3200 obetí. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v pondelok vyzvala vlády, aby „konali rýchlo a dôrazne“ s cieľom prekonať šírenie choroby a prijali opatrenia na ochranu príjmov zraniteľných sociálnych skupín a podnikov.

Vlády by mohli pomôcť napríklad poskytnutím poistenia v nezamestnanosti pracovníkom, ktorí musia čerpať neplatenú dovolenku a pokrytím nákladov spojených so šírením vírusu pre všetkých poškodených.