Ministri naznačili východiská pri diskusii o bankovej únii

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Komisár pre vnútorný trh Michel Barnier chce, aby Európska centrálna banka prebrala dohľad na všetkými bankami v eurozóne už od budúceho roka. Z jeho pohľadu je časový plán uskutočniteľný a nevyhnutný.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však počas neformálneho víkendového stretnutia ministrov vyzval k pomalšiemu postupu. V tomto postoji ho podporilo Švédsko, Holandsko a Poľsko. Vytvorenie jednotného systému dohľadu je podmienkou toho, aby trvalý euroval mohol priamo rekapitalizovať banky. Rýchlejší postup žiada Francúzsko s podporou Belgicka, Talianska a Španielska.

Otázne stále je, či sa do schémy zapoja aj krajiny mimo eurozóny. Predbežne bankovú úniu odmieta Veľká Británia a švédsky minister financií Anders Borg cez víkend naznačil, že Švédsko sa k mechanizmu v súčasne navrhovanej podobe nemôže pridať.

Podľa jeho slov návrh pravidiel nedostatočne chráni záujmy krajín mimo eurozóny, ak sa rozhodnú spolupracovať s ECB. K projektu bankovej únie sa zatiaľ skepticky stavia aj Česká republika. Borg avizoval, že jeseň sa bude niesť v znamení ťažkých vyjednávaní.

"Naša pozícia je jasná. Vítame princíp Európskej únie, ale aj ako celok. Podľa nás by sa nemal riešiť iba problém dohľadu, čiže odovzdanie kompetencií pre Európsku centrálnu banku nad dohľadom všetkých bánk, ale zároveň by sa mala zvýšiť aj zodpovednosť za prípadné zlyhanie týchto bánk," uviedol slovenský minister financií Peter Kažimír.

Ako ďalej pokračoval je pochopenie pre to, aby kľúčovým hráčom pri dohľade nad bankami bola ECB, pričom Slovensko tento návrh podporuje. Na druhej strane je podľa neho pochopiteľné aj stanovisko, že by ECB mohla prevziať úplné kompetencie dohľadu nad bankovým sektorom v tých krajinách, kde možno povedať, že bankový dohľad v minulosti zlyhal. Slovenská strana si okrem toho vie predstaviť aj to, že by ECB prevzala skorší dohľad nad takzvanými systémovými bankami v EÚ.

(EurActiv/TASR)