Ministri neformálne rokovali o agropolitike EÚ, agrobiznis pozvánku dostal, ochranári nie

Eurokomisár Janusz Wojciechowski na tlačovej konferencii po neformálnom stretnutí s ministrami pôdohospodárstva v Lisabone. [EPA-EFE/ANTONIO PEDRO SANTOS]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Kam smeruje reforma európskeho poľnohospodárstva

Niektorí hovoria o „toxickej tradícii“, no zástupcovia inštitúcii EÚ to považujú za samozrejmosť. Kľúčových rokovaní o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa už tradične zúčastňuje aj najväčší európsky poľnohospodársky zväz COPA-COGECA. Environmentálne organizácie a zástupcovia malých farmárov pozvánky nedostávajú.

„Zas a znova: Farmárska loby môže ešte pred štartom rokovaní o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky v Rade EÚ udať ich tón a presadzovať svoje záujmy. Existujú aj ďalší dôležití aktéri, ktorí by tiež mali dostať možnosť. SPP týmto spôsobom raz stratí aj posledné zvyšky verejnej podpory,“ napísal na Twitter nemecký poľnohospodársky ekonóm Sebastian Lakner.

Reagoval tak na neformálne stretnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (AGRIFISH), ktoré sa uskutočnilo 15. a 16 júna v Lisabone. Ministri pôdohospodárstva na ňom diskutovali o tom, ako ďalej s reformou európskeho poľnohospodárstva.

To čo niektorí nazývajú „toxickou tradíciou“, zástupcovia inštitúcii EÚ už považujú za samozrejmosť. Kľúčových rokovaní o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ sa už tradične zúčastňuje aj najväčší poľnohospodársky zväz COPA-COGECA.

Môže to byť problém?

Združenie COPA-COGECA vzniklo v Bruseli v roku 1962. Ide o spojenie dvoch medzinárodných agropotravinárskych zväzov. Zjednodušene: COPA (the Committee of Professional Agricultural Organisations) zastupuje farmárov a COGECA (the General Confederation of Agricultural Cooperatives) poľnohospodárske, potravinárske a rybárske zväzy z celej EÚ.

Zastúpenie v združení má aj Slovensko. V roku 2018 sa jej oficiálnym členom stala najväčšia tunajšia agrosamospráva Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Ako aj píše COPA-COGECA na svojej stránke, jej hlavným cieľom je presadzovať záujmy pridružených poľnohospodárov na pôde európskych inštitúcií. To je legitímny účel, s ktorým v Bruseli pracujú stovky stavovských združení.

Problém nastáva, keď majú niektoré záujmové skupiny výrazne väčší prístup do rozhodovacieho procesu EÚ. Téma privilegovanej pozície COPA-COGECA v únijných inštitúciách sa EÚ objavuje pravidelne počas kľúčových rokovaní o európskom poľnohospodárstve.

Podrobne jej postavenie pred jesennými kľúčovými hlasovaniami o reforme agropolitiky v europarlamente a Rade EÚ zdokumentovala organizácia Corporate Europe Observatory (CEO), ktorá sa zaoberá vplyvom lobingu na tvorbu politík EÚ. Na základe svojho skúmania konštatuje, že vzťah medzi farmárskym zväzom a generálnym riaditeľstvom Komisie pre poľnohospodárstvo (DG AGRI) sa „vymyká klasickému prepojeniu medzi inštitúciou a záujmovou skupinou“.

Bruselský sekretariát združenia má 37 zamestnancov. Podľa Registra transparentnosti eurokomisie, alebo teda aj registra lobistov EÚ, združenie v roku 2019 na lobing tvorcov politík spolu vynaložilo viac ako tri milióny eur.

Poľnohospodárskemu lobingu v EÚ sa lete venoval aj denník New York Times. Podľa neho je bežné, že zástupcovia COPA-COGEC majú súkromné schôdzky s predsedajúcim ministrom v Rade EÚ pred kľúčovými zasadnutiami 27 agroministrov.

Prísne podmienky, aj odmeny: Ako chce Únia cez agrodotácie ozeleniť poľnohospodárstvo

Europoslanci navrhujú zvýšiť podiel výdavkov zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky na ochranu životného prostredia a klímy. Slovenský agrorezort sa ale obáva, že domáci poľnohospodári nebudú vedieť vyčerpať veľké objemy ekologických platieb a preto pre ne požaduje čo najflexibilnejšie pravidlá. 

Tak tomu podľa všetkého bolo aj na tohtotýždňovom neformálnom stretnutí ministrov v Lisabone. Podľa slovenského agrorezortu sa ministri počas trojdňového programu „snažili o dosiahnutie ďalšieho posunu pri tvorbe spoločnej pozície“ vo vyjednávaniach s Európskym parlamentom o SPP. Ministerských rozhovorov sa prvýkrát zúčastnil aj nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ako sa na Twitteri pochválil najväčší poľnohospodársky zväz, rokovaní sa zúčastnila aj prezidentka Copy Christine Lambert, ktorá mala zdôrazniť dôležitosť farmárov pri prepojení potravinovej produkcie s prírode blízkym poľnohospodárskym manažmentom.

Otázka, prečo sú na rokovaní prítomní zástupcovia poľnohospodárskeho záujmového združenia podľa portálu EURACTIV ale portugalskú agroministerku Mariu do Céu Antunes prekvapila. Odôvodnila to však tým, že predstavitelia COPA-COGECA sa doteraz vždy zúčastňovali neformálnych schôdzok, pričom zastupujú „všetky rozličné farmárske združenia z celej Európy“.

Eurokomisár zodpovedný za poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski tento krok štátov EÚ podporil.

„Analyzujeme signály od všetkých farmárov a berieme do úvahy pozície všetkých farmárskych organizácií. Je to veľmi dôležité pre to, aby bol konečný legislatívny balíček o SPP prijateľný pre všetkých poľnohospodárov,“ uviedol s tým, že zástupcovia COPA-COGECA boli prítomní iba na prvom dni stretnutia.

Je to spravodlivé (?)

Kritika na Radu EÚ sa ale týka toho, že do Lisabonu neprizvala aj zástupcov environmentálnych organizácií a malých a stredných farmárov.

„Ministri na jednej strane hovoria o férovejšej a zelenšej poľnohospodárskej politike, no zároveň počúvajú iba hlasy intenzívneho poľnohospodárstva, kým ekologickí a malí farmári a environmentálni experti sú vylúčení,“ kritizovala postu agroministrov Celia Nyssens z Európskeho úradu pre životné prostredie (EEB)

Jednou z organizácií, ktorá zastupuje malých poľnohospodárov, je European Coordination Via Campesina (ECVC). Tá počas stretnutia rezortných šéfov v lisabonských uliciach protestovala za „férovejšiu Spoločnú poľnohospodársku politiku“.

„Dúfame, že tak ako hovorí eurokomisár, budú skutočne vypočuté aj hlasy malých a strených farmárov,“ povedal portugalský zástupca v združení.

Wiezik: Že veľké farmárske zväzy oslavujú reformu agropolitiky EÚ? Dôkaz, že pre prírodu je úplne zlá

Na ekoschémy som sa veľmi tešil, hovorí o jednom z pilierov zelenej reformy agropolitiky EÚ europoslanec MICHAL WIEZIK. Návrh europarlamentu ale podľa neho štátom EÚ umožňuje vybrať také schémy, ktoré nezlepšia situáciu v prírode. „Zastavenie poklesu vtáctva a celkovo biodiverzity sa touto reformou nedá dosiahnuť,“ hovorí Wiezik.

Podľa generálneho sekretára COPA-COGECA Pekku Pesonena bol „veľmi dobrý dôvod“, aby si ministri vypočuli názory zväzu, ale aj združenia mladých farmárov CEJA, ktorý sa schôdzky takisto zúčastnili. Ako dôvod uvádza fakt, že COPA-COGECA má pokrytú najširšiu paletu farmárov vo všetkých členských krajinách EÚ, vrátané tých ekologických.

„Máme takmer 100 demokratických a horizontálnych organizácií, ktoré spoločne pripravujú všetky naše pozície. Je férové počúvať naše názory,“ uviedol pre EURACTIV Pesonen s tým, že ciele Európskej dohody sa nedajú naplniť bez „zapojenia, nás, farmárov“.

Na otázku, či by podporil, aby sa podobných stretnutí v budúcnosti zúčastnili aj ostatné dôležité organizácie, povedal, že „toto rozhodnutie je na predsedníctve (Rady EÚ)“.

Portugalsko nie je prvou predsedníckou krajinou, ktoré čelí kritike za ignorovanie environmentálnych organizácií. Presne pred rokom chýbali na stretnutí agroministrov k Európskej zelenej dohode, ktoré vtedy bolo pod taktovkou Chorvátska ako predsedajúcej krajiny. Chorvátsko to vtedy zdôvodnilo epidemiologickými opatreniami.