Ministri rozhodli o prechodnom kombinovaní oboch eurovalov

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Eurozóna počas dnešného neformálneho ministerského zasadnutia v Kodani rozhodla, že EFSF a ESM budú dočasne fungovať v kombinácii.

„ESM bude hlavným nástrojom na financovanie nových programov od júla 2012. EFSF bude aktívne financovať len tie programy, do ktorých sa zapojí pred týmto dátumom. Počas prechodného obdobia do polovice roka 2013 (keď mal ESM nahradiť EFSF podľa pôvodných plánov, pozn. editorky) sa dočasný euroval bude môcť zapojiť do nových programov, aby sa tak zaistila plná čerstvá úverová kapacita ESM,“ vysvetľujú ministri vo svojom stanovisku.

Základným princípom dohody teda je, že 200 miliárd eur z EFSF, ktoré sa doteraz zaviazali na poskytnutie pomoci Írsku, Portugalsku a Grécku sa dali bokom a v júli 2012 neprejdú do ESM, tak ako bol pôvodný zámer. Trvalý euroval teda začne s plnou kapacitou, hoci záchranné programy budú pokračovať. Nevyčerpaných 240 miliárd eur z EFSF bude slúžiť ako rezerva na zavolanie. 

Ministri zároveň stanovili maximálnu úverovú kapacitu ESM/EFSF na 700 miliárd eur. Od polovice roka 2013 však ESM bude môcť požičať maximálne 500 miliárd eur.

Rýchlejšie splácanie hotovostnej základne ESM

Ministri rozhodli aj o zrýchlení splátok hotovosti do ESM. Dve tranže by mali byť splatené  už tento rok. Prvá by mala byť odoslaná v júli a druhá v októbri. Ďalšie dve odídu budúci rok a posledná v prvej polovici roka 2014. 

Maximálna efektívna úverová kapacita ESM je totiž stanovená na 500 miliárd eur, no na jej dosiahnutie je potrebná 700-miliardová kapitálová základňa. Krajiny eurozóny v hotovosti zložia 80 miliárd eur, zvyšných 620 miliárd má formu kapitálu na požiadanie a garancií. Proporcia týchto nástrojov je flexibilná. Slovenský podiel na nástroji je 0,824 %, čiže 5,83 miliardy, z toho hotovosť tvorí 659 miliárd eur.

Získavanie dôvery medzinárodných partnerov

Šéfovia rezortov financií zároveň poukázali na to, že z Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu, ktorý ešte na začiatku krízy vytvorila Európska komisia a podieľa sa na záchranných balíkoch, bolo vyplatených 49 miliárd eur a krajiny bilaterálne podporili Grécko 53 miliardami eur.

„Dokopy teda eurozóna mobilizuje celkový ochranný val vo výške skoro 800 miliárd eur, čo je viac ako bilión USD,“ píšu ministri v snahe uspokojiť medzinárodné hlasy, ktoré tvrdia, že eurozóna si dôveru sveta dokáže získať len ak ukáže, že sa vie dať dokopy bilión.

Mnohé štáty silnejšou schopnosťou krajín s eurom brániť sa podmieňujú svoje vyššie investície do Medzinárodného menového fondu (MMF). Členovia eurozóny sa zároveň samy zaviazali, že MMF posilnia o ďalších 150 miliárd eur.