Ministri sa na bankovom dohľade stále nedohodli

Rada ECOFIN, Zdroj: Rada EÚ

Ministri stále nenašli zhodu v otázke jednotného bankového dohľadu, v ktorom má kľúčovú rolu hrať Európska centrálna banka. Predmetom sporu je najmä rozsah právomocí ECB. Minister Wolfgang Schäuble podľa TASR vyhlásil, že nemecký parlament neschváli taký mechanizmus, pod ktorý budú spadať všetky banky.

Zároveň vyjadril pochybnosti, či bude schopná dohľadať na toľko inštitúcií. Okrem toho je podľa neho dôležité jasne definovať hranice medzi politikou jednotného dohľadu a monetárnou politikou ECB.

Európski lídri sa na októbrovom summite dohodli, že všetkých 6 tisíc bánk v eurozóne postupne do roku 2014 prejde pod dohľad centrálnej banky. Väčšina každodennej kontroly však bude na pleciach národných orgánov.

Jednotný dohľad je prvým pilierom pri tvorbe bankovej únie, ktorú Medzinárodný menový fond a mnohí ekonómovia vnímajú ako kľúčový komponent riešenia krízy. Základnou myšlienkou je, že po vzniku systému jednotného dohľadu bude možné rekapitalizovať problémové banky priamo cez záchranné fondy eurozóny. Politický konsenzus o jednotného bankového dohľadu od budúceho roka však treba dosiahnuť ešte tento rok.

Proti tomu, aby ECB dohliadala na všetky banky, najmä nad tými, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, vystupovalo aj Švédsko, Dánsko a Poľsko. Zároveň apelovali na zabezpečenie rovnakého prístupu ku všetkými krajinám EÚ, ktoré sa do schémy pod vedením ECB chcú zapojiť, no euro nie je ich národnou menou. Opačný názor tvrdo presadzoval najmä francúzsky minister Pierre Moscovici, ktorý je proti zvoľňovaniu pôvodného návrhu.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Vaziľ Hudák počas rokovaní potvrdil, že sú ťažké, keďže v hre sú protichodné záujmy krajín, ktoré sú v eurozóne a ktoré nie sú súčasťou menovej únie a tiež o nejednotné názory krajín, ktoré majú takzvané materské banky a krajiny, v ktorých pôsobia dcérske firmy a pobočky materských bánk.

"Zostávajú ešte mnohé otázniky, najmä čo sa týka budúceho vzťahu medzi Európskou centrálnou bankou a národnými dohľadmi, kde sa musí vydiskutovať, do akej miery bude ECB schopná prebrať dohľad nad všetkými bankami," vysvetlil. Zároveň dodal, že to je aj stanovisko slovenskej strany, že rozsah dohľadu ECB by mal byť maximálny a mal by sa dotýkať všetkých bánk.

"Náš názor je, že ide o jednotný dohľad na úrovni ECB a že táto inštitúcia by mala mať možnosť dohliadať na každú banku v eurozóne alebo v krajinách, ktoré budú súčasťou bankovej únie," poznamenal Hudák.

Ministri sa rozdiely pokúsia prekonať ešte tesne pred budúcotýždňovým summitom 12. decembra 2012. „Elementárne dôležité je dosiahnuť dohodu do konca roka,“ povedal počas tlačovej konferencie komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. „Je to test, v ktorom si Európa nemôže dovoliť zlyhať,“ dodal.

Ďalšie kroky:

  • Koniec roka 2012 – plánovaná dohoda na legislatívnom rámci jednotného bankového dohľadu.
  • 2013 – Jednotný rámec dohľadu by sa mal postupne zavádzať.
  • 1. januára 2014 – Systém v plnej činnosti.

(EurActiv/TASR)