Ministri spustia trvalý euroval

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Rozhodnutie vytvoriť trvalý mechanizmus na pomoc krajinám vo finančných problémoch padlo ešte pred dvomi rokmi. Hoci mal trvalý euroval (ESM) fungovať už od začiatku júla 2012, ratifikačný proces bol uzavretý až po septembrovom rozsudku nemeckého ústavného súdu o jeho kompatibilite s národným právom. Ministri financií štátov eurozóny, ktorí budú tvoriť Radu guvernérov záchranného fondu, ho dnes (8. októbra 2012) v Luxemburgu oficiálne uvedú do prevádzky.

Nemenovaný zdroj agentúry Reuters z prostredia ESM uviedol, že bude funkčný už od poobedia. Maximálna efektívna úverová kapacita je stanovená na 500 miliárd eur, na jej dosiahnutie je potrebná 700-miliardová kapitálová základňa. Krajiny eurozóny v hotovosti zložia 80 miliárd eur, zvyšných 620 miliárd má formu kapitálu na požiadanie a garancií. Proporcia týchto nástrojov je flexibilná.

Slovenský podiel na nástroji je 0,824 %, čiže 5,83 miliardy, z toho hotovosť tvorí 659 miliónov eur. Platby sú rozdelené na päť častí a rozložené na viacero rokov. Slovensko bude v rámci mechanizmu vystupovať ako akcionár. Slovenský podiel na nástroji je 0,824 %, čiže 5,768 miliardy. Z toho hotovosť predstavuje 659 miliónov eur. Platby sú rozdelené na niekoľko častí, pričom časť by štáty mali zložiť ešte v priebehu októbra.

Ministri zrejme budú diskutovať aj o možnej preventívnej pomoci Španielsku. Snahou je vyhnúť sa úplnému odstrihnutiu krajiny z finančných trhov. Uvažuje sa o úverovej linke, ktorá by Španielsko udržala na trhoch vďaka intervencii záchranných fondov eurozóny na primárnom trhu a ECB na sekundárnom trhu.

Podľa neoficiálnych informácií, však krajine v žiadosti o pomoc bráni Nemecko (EurActiv, 02/10/2012). Kancelárka Angela Merkelová nechce čoraz odmietavejší parlament zaťažiť ďalším schvaľovaním finančnej pomoci.

Súčasťou agendy bude zrejme aj Grécko. Medzinárodní inšpektori tzv. Trojka v súčasnosti skúmajú pokrok krajiny pri požadovaných reformách. Záverečnú správu však zrejme nezverejnia skôr ako koncom októbra, alebo až začiatkom novembra. Na jej základe potom eurozóna rozhodne, či uvoľní ďalšiu pomoc Aténam.

(EurActiv/Reuters)