Ministrov financií eurozóny opäť rozhádali podmienky úverov a koronabondy

Predseda Euroskupiny Mario Centeno. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Ani po celonočných rokovaniach sa ministri financií eurozóny nedohodli na kľúčových iniciatívach na podporu európskej ekonomiky. Rozhádali ich podmienky pôžičiek z eurovalu a koronabondy.

Ministri financií eurozóny mali lídrom pripraviť na finálne schválenie tri iniciatívy: sto miliárd eur na podporu programov skracovania pracovného času a kompenzáciu príjmov zamestnancov, či živnostníkov, plán Európskej investičnej banky na vytvorenie dvesto miliardového fondu, ktorý by poskytoval lacné pôžičky európskym firmám a úverové linky eurovalu (ESM), ktoré by krajinám pomáhali financovať zdravotnícke i ekonomické opatrenia v boji proti pandémii.

Videokonferencia začala v utorok poobede a trvala do skorých ranných hodín. Ministri financií sa však ani za 16 hodín nedohodli. Pokračovať by mali vo štvrtok.

Šéf euroskupiny Mario Centeno dnes ráno napísal: „Po 16 hodinách sme sa priblížili k dohode, no ešte tam nie sme. Suspendoval som euroskupinu a pokračujeme zajtra, vo štvrtok“

Krach rokovaní spôsobili rozdielne pohľady na podmieňovanie úverov z eurovalu a návrh na vydávania spoločného dlhu eurozóny, tzv. koronabondov.

Holandsko, Rakúsko a Fínsko žiadajú, aby bolo poskytovanie úverových liniek z ESM viazané na špecifické podmienky, vrátane fiškálnych a ekonomických reforiem, podobne ako počas krízy eurozóny.

Taliansko a niektoré ďalšie krajiny sú proti podmieňovaniu úverov, respektíve súhlasia len so všeobecnými podmienkami. Tvrdia, že kríza spôsobená pandémiou má úplne iný charakter a podmieňovať pomoc je nesprávne a neférové.

Druhým problémovým bodom sú koronabondy – dlhový nástroj spoločne vydávaný a garantovaný krajinami eurozóny, ktorý by pomáhal tlmiť hospodárske následky pandémie. Holandsko je zásadne proti. Minister financií Wopke Hoekstra ich v stredu ráno v tweete označil za nerozumné a neopodstatnené. Odmietol, že by malo Holandsko ručiť za dlhy iných.

Pokusom o kompromis bola zmienka o „inovatívnych finančných nástrojoch“ v návrhu záverov, vypracovanom počas noci. Nemecko a Francúzsko údajne podporili takúto vágnu formuláciu. Taliansko ju však odmietlo ako nedostatočnú, podľa Holandska zachádzala príliš ďaleko. Denník Financial Times cituje nemenovaného diplomata zo severskej krajiny: „Ak sa máme dopracovať ku kompromisu, koronabondy musia umrieť.“

Neuspel ani francúzsky návrh na vytvorenie jednorazového fondu, ktorý by vydával spoločne garantované dlhopisy a následne poskytoval pôžičky krajinám.

Ministri financií mali pripraviť rozhodnutia pre európskych lídrov na finálne schválenie. Keďže sa euroskupina skončila bez dohody, EÚ ostáva bez hlavných spoločných nástrojov na boj s hospodárskymi následkami koronakrízy.

Členské krajiny musia pomoc ďalej financovať prevažne samé, z peňazí získaných na finančných trhoch. Uľahčujú im to veľké intervencie Európskej centrálnej banky, vďaka ktorým sú úrokové miery nízke aj pre krajiny s vysokým dlhom.

Rokovania ministrov majú pokračovať vo štvrtok.