Ani po celonočných rokovaniach sa ministri financií eurozóny nedohodli na kľúčových iniciatívach na podporu európskej ekonomiky. Rozhádali ich podmienky pôžičiek z eurovalu a koronabondy.
Ministri financií eurozóny mali lídrom pripraviť na finálne schválenie tri iniciatívy: sto miliárd eur na podporu programov skracovania pracovného času a kompenzáciu príjmov zamestnancov, či živnostníkov, plán Európskej investičnej banky na vytvorenie dvesto miliardového fondu, ktorý by poskytoval lacné pôžičky európskym firmám a úverové linky eurovalu (ESM), ktoré by krajinám pomáhali financovať zdravotnícke i ekonomické opatrenia v boji proti pandémii.
Videokonferencia začala v utorok poobede a trvala do skorých ranných hodín. Ministri financií sa však ani za 16 hodín nedohodli. Pokračovať by mali vo štvrtok.
Šéf euroskupiny Mario Centeno dnes ráno napísal: „Po 16 hodinách sme sa priblížili k dohode, no ešte tam nie sme. Suspendoval som euroskupinu a pokračujeme zajtra, vo štvrtok“
After 16h of discussions we came close to a deal but we are not there yet.
I suspended the #Eurogroup & continue tomorrow, thu.
My goal remains: A strong EU safety net against fallout of #covid19 (to shield workers, firms &countries)& commit/ to a sizeable recovery plan pic.twitter.com/kGHoURgdrv— Mário Centeno (@mariofcenteno) April 8, 2020
Krach rokovaní spôsobili rozdielne pohľady na podmieňovanie úverov z eurovalu a návrh na vydávania spoločného dlhu eurozóny, tzv. koronabondov.
Holandsko, Rakúsko a Fínsko žiadajú, aby bolo poskytovanie úverových liniek z ESM viazané na špecifické podmienky, vrátane fiškálnych a ekonomických reforiem, podobne ako počas krízy eurozóny.
Taliansko a niektoré ďalšie krajiny sú proti podmieňovaniu úverov, respektíve súhlasia len so všeobecnými podmienkami. Tvrdia, že kríza spôsobená pandémiou má úplne iný charakter a podmieňovať pomoc je nesprávne a neférové.
Druhým problémovým bodom sú koronabondy – dlhový nástroj spoločne vydávaný a garantovaný krajinami eurozóny, ktorý by pomáhal tlmiť hospodárske následky pandémie. Holandsko je zásadne proti. Minister financií Wopke Hoekstra ich v stredu ráno v tweete označil za nerozumné a neopodstatnené. Odmietol, že by malo Holandsko ručiť za dlhy iných.
NL was, is en blijft tegen #Eurobonds, omdat we daarmee risico's in Europa vergroten ipv verkleinen. Behalve onverstandig is het ook niet redelijk; NL zou in dat geval voor de schulden die anderen maken garant moeten staan. De meerderheid van de eurozonelanden steunt deze lijn.
— Wopke Hoekstra (@WBHoekstra) April 8, 2020
Pokusom o kompromis bola zmienka o „inovatívnych finančných nástrojoch“ v návrhu záverov, vypracovanom počas noci. Nemecko a Francúzsko údajne podporili takúto vágnu formuláciu. Taliansko ju však odmietlo ako nedostatočnú, podľa Holandska zachádzala príliš ďaleko. Denník Financial Times cituje nemenovaného diplomata zo severskej krajiny: „Ak sa máme dopracovať ku kompromisu, koronabondy musia umrieť.“
Neuspel ani francúzsky návrh na vytvorenie jednorazového fondu, ktorý by vydával spoločne garantované dlhopisy a následne poskytoval pôžičky krajinám.
Ministri financií mali pripraviť rozhodnutia pre európskych lídrov na finálne schválenie. Keďže sa euroskupina skončila bez dohody, EÚ ostáva bez hlavných spoločných nástrojov na boj s hospodárskymi následkami koronakrízy.
Členské krajiny musia pomoc ďalej financovať prevažne samé, z peňazí získaných na finančných trhoch. Uľahčujú im to veľké intervencie Európskej centrálnej banky, vďaka ktorým sú úrokové miery nízke aj pre krajiny s vysokým dlhom.
Rokovania ministrov majú pokračovať vo štvrtok.