MMF: Finančná kríza svet doteraz stála 11,9 bilióna USD

„Cena za naprávanie dôsledkov finančnej krízy sa vyšplhala na úroveň 11,9 bilióna USD. Na každú ženu, muža a dieťa na svete pripadá 2971 USD,“ cituje denník Telegraph správu MMF. Suma zahŕňa kapitálové injekcie pumpované do bánk v snahe zachrániť ich od krachu, vykupovanie toxických aktív, garancie pôžičiek a podpornú likviditu poskytovanú centrálnymi bankami.

Fond vypočítal, že väčšina peňazí pochádza z rozvinutých krajín – 10,2 bilióna USD. Rozvojové krajiny na oživenie hospodárstva zatiaľ prispeli sumou 1,7 bilióna USD. Najčastejšie išlo o podporu kolabujúcemu bankovému sektoru zo strany centrálnych bánk.

Ako píše denník podľa MMF presnú celkovú sumu nikdy nebude možné vypočítať, no potenciálne výdavky už aj tak prevyšujú záchranné balíky počas kríz v minulosti. Súčasná takmer 12-biliónová pomoc svetovej ekonomike predstavuje približne pätinu jej ročnej produkcie.

„Upratovanie dôsledkov krízy“ je obrovskou záťažou pre rozpočty krajín. Deficit verejných financií štátov skupiny G20, ktoré sa na raste svetovej ekonomiky podieľajú viac ako 80 % by mal dosiahnuť 10,2 % HDP – najvyšší od druhej svetovej vojny. Najhoršie na tom budú podľa MMF Spojené štáty americké – 13,5 % HDP.