MMF „na polceste“ do Grécka

Christine Lagardeová

Generálna riaditeľka MMF Christine Lagardeová, zdroj: TASR

Grécke reformy idú správnym smerom. Preskúmanie záchranného programu (tzv. bailoutu), ako aj diskusie o možnom zapojení Medzinárodného menového fondu (MMF), sú však „ešte len v polovici“, vyhlásila včera šéfka MMF Christine Lagardeová.

Pôžičky, splátky a podmienky

V poradí tretí grécky bailout v hodnote 86 miliárd eur zatiaľ prebieha bez oficálnej účasti MMF. Washingtonská inštitúcia podmienila svoje zapojenie reštrukturalizáciou a čiastočným odpustením gréckeho dlhu ako aj prijatím ďalších reforiem.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/grecke-peripetie/

Minulý týždeň ministri financií eurozóny potvrdili pokrok pri druhom preskúmaní programu makroekonomických úprav, ktoré sa ťahá už niekoľko mesiacov. Uzavretie tohto preskúmania je podmienkou pre vyplatenie ďalších peňazí, ktoré budú Gréci potrebovať na splatenie júlovej 7,5 miliardovej splátky starých pôžičiek.

Čitajte aj: Grécko: Veľké otázky sú vyriešené, preskúmanie však pokračuje 

Kľúčové pre vyplatenie ďalšej tranže je však aj zapojenie MMF, čo si ako podmienku stanovil nemecký aj holandský parlament.

Bez reštrukturalizácie to nepôjde

„To, čo vidíme v posledných týždňoch, smeruje správnym smerom,” povedala Lagardeová na konferencii v Bruseli, „sme však ešte len v polovici diskusií”.

Generálna riaditeľka MMF upozornila na výšku gréckeho dlhu, ktorý je momentálne na úrovni až 178 % HDP, a zdôraznila, že ho bude potrebné reštrukturalizovať.

O rozsahu akéhokoľvek odpustenia dlhu „sa rozhodne na konci programu,” no „spôsob musí byť stanovený vopred,” dodala.

„Preberáme to”

Proti odpúšťaniu dlhu je najmä Nemecko, ktoré do eurovalu prispieva najviac a teda by aj najviac stratilo.

Berlín však zároveň požaduje, aby sa MMF finančne zapojil do súčasného bailoutu a tak čiastočne znížil náklady európskych veriteľov.

„To, za akých podmienok by sme grécku mohli poskytnúť pôžičku, stále preberáme,” povedala Lagardeová s tým, že akákoľvek pôžička od MMF bude podmienená splnením podmienok zo strany Atén.

Ide o reformy v celkovej hodnote 2 % HDP a to najmä v oblasti dôchodkov a dane z príjmov.