MMF: Rast svetovej ekonomiky v roku 2009 takmer zastane

Pod vplyvom neustále sa prehlbujúcej hospodárskej krízy, musel aj Medzinárodný menový fond opätovne prehodnotiť svoje prognózy. Podľa jeho najnovších výsledkov rast svetovej ekonomiky takmer zastane a bude sa pohybovať okolo 0,5 %, čo je o 1,75 bodov menej ako odhadovali v novembri. MMF, ktorý zastrešuje 185 štátov varuje, že svet čaká hlboká recesia.

Najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete ostane Čína, ktorej rast sa v porovnaní s rokom 2008 spomalí o 2,3 % na 6,7 %. USA, epicentrum krízy zažijú 1,6-percentnú kontrakciu, čo je o 0,9 % viac ako podľa novembrových vyhliadok. Svetové banky na toxických amerických aktívach stratili viac ako 2 bilióny amerických dolárov (1,67 bilióna eur).

Prognóza pre vývoj ekonomiky pre eurozónu ešte v novembri hovorila o 0,5-percentnej kontrakcii. Situácia bude však ešte zložitejšia s 2,0-percentnou kontrakciou rastu. Ťahúň európskej ekonomiky Nemecko klesne na úroveň -2,5 %. Generálny riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn v interview pre týždenník Die Zeit vyzval Európsku centrálnu banku, aby opäť znížila kľúčové úrokové sadzby.