MMF si dnes volí svojho generálneho riaditeľa

Pozadie

Medzinárodný menový fond (MMF) bol založený po druhej svetovej vojne ako jedna zo sústavy finančných inštitúcií, ktorá mala dopomôcť k hospodárskej obnove a stabilite vo svete. Čo sa týka práva nominovať generálneho riaditeľa, formálne ho má každá jedna členská krajina, avšak neformálne je priznané Európe. Ide o nepísanú dohodu s USA, ktoré majú na oplátku rozhodné slovo pri výbere kandidáta na post guvernéra Svetovej banky, ktorá je sesterskou inštitúciou MMF.

V súčasnosti šéfuje MMF Španiel Rodrigo de Rato, ktorý však z osobných dôvodov v júni 2007 oznámil svoj odchod do dôchodku. Očakáva sa však, že odstupujúci generálny riaditeľ sa vo svojej funkcii zúčastni ešte spoločného stretnutia MMF a Svetovej banky, ktoré sa uskutoční 20. – 23. októbra 2007.

Otázky

Prvým kandidátom je Dominique Strauss-Kahn. Je nominantom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorého „požehnanie“ dostal na začiatku júla. Ide o ďalší prípad, kedy tento gaullistický prezident nominoval na vysoký post člena socialistickej opozície. New York Times v tejto súvislosti vyslovuje špekuláciu, že Sarkozy tým sleduje zisk podpory Socialistov pre svoju reformnú politiku. Na druhej strane však nie sú vylúčené ani iné scenáre. Francúzsky prezident môže po vzore bývalého britského premiéra Tonyho Blaira takýmto spôsobom absorbovať časť iného politického tábora. Nepravdepodobné nemusí byť však ani to, že súčasné vedenie Socialistov sa potrebovalo svojho prominentného člena na istý čas „zbaviť“, aby sa nemohol zapojiť do zápasu v straníckych voľbách.

Bývalý francúzsky minister financií si počas leta dokázal získať podporu všetkých členských krajín EÚ. 19. septembra 2007 získal oficiálnu podporu aj od USA, čo ho posúva do pozície jasného favorita (štáty EÚ a USA dokážu vďaka počtu hlasov, ktorými spoločne disponujú, presadiť svojho kandidáta aj napriek prípadnej opozícii z radov iných členských krajín MMF).

O prekvapenie sa postaralo Rusko. To už v auguste vyčítalo francúzskemu kandidátovi nedostatok kľúčových schopností pre vykonávanie tejto funkcie. Alexej Mozin, ktorý je jedným z 24 výkonných riaditeľov Fondu, povedal, že jeho krajina sa rozhodla pre svojho vlastného kandidáta preto, lebo politický nominant Stauss-Kahn nedisponuje dostatočnou technickou kvalifikáciou. Týmto ruským kandidátom sa stal bývalý český premiér a predtým guvernér českej Národnej banky, Josef Tošovský. Ruskú nomináciu dostal v druhej polovici augusta. Ruský krok tak postavil EÚ, ale predovšetkým samotnú Českú republiku, do zvláštnej situácie. Český premiér Mirek Topolánek však opakovane vyslovil podporu Sarkozyho kandidátovi slovami: „Pán Tošovský nebol a nie je kandidátom Českej republiky na tento post.“ Spočiatku sa zdalo, že Rusmi nominovaný kandidát by mohol získať podporu viacerých väčších krajín mimo Európy a Severnej Ameriky. Dlho sa špekulovalo o postoji Indie a Číny. Avšak stav pred dnešnou voľbou je taký, že za Strauss-Kahnom stojí celá EÚ a s ňou USA, India, Čína, Brazília a takmer všetky africké krajiny.

Mozin dodal, že pohnútkou Ruska pre takýto krok je zastaralý mechanizmus kandidatúry. To, že nepísané právo navrhnúť kandidáta má len európsky blok a toto rozhodnutie automaticky získa podporu Američanov, zbavuje proces voľby ako taký všetkej legitimity. V rozhovore pre Financial Times uviedol: „Je úplne legitímne, aby každá členská krajina nominovala a podporila svojho kandidáta.“ Rusko sa zrejme snaží štylizovať sa do pozície ochrancu rozvíjajúcich sa krajín: „Ak rozvíjajúce sa krajiny nemajú pocit, že sú skutočnými hráčmi v procese voľby [riaditeľa], jednoducho sa otočia MMF chrbtom. [..] Silne veríme, že pán Tošovský je najlepším kandidátom s najrelevantnejšími skúsenosťami.“

Pred novozvoleným generálnym riaditeľom bude stáť neľahká úloha. V súčasnosti sa ozývajú hlasy, že MMF je prekonanou inštitúciou, ktorá potrebuje v záujme svojho prežitia opäť prehodnotiť zmysel a cieľ vlastnej existencie . Faktom je, že Čína a India sú krajinami, ktoré pre svoj rast už MMF reálne nepotrebujú. Favorit Dominique Strauss-Kahn si je toho vedomý: „Pre nás všetkých bude ťažkou úlohou, aby sme znovu vybudovali relevanciu a legitimitu organizácie, ale som pripravený sa do toho pustiť a od vás žiadam, aby ste boli na to rovnako pripravení.“ Francúz by chcel v prípade svojho zvolenia pokračovať v kurze, ktorým sa MMF plavil za jeho predchodcu. Znamená to teda, že silnejšieho postavenia a väčšieho vplyvu by sa v MMF mohli postupne dočkať aj chudobnejšie krajiny.