MMF už nechce ísť kvôli Grécku proti svojim pravidlám

Zdroj: TASR

Rozhodnutie, či sa MMF zapojí do 86 miliardového tretieho programu pomoci pre Grécko odkladá fond až na jeseň. Informuje o tom denník Financial Times na základe záverov interného stretnutia vedenia fondu.

Dovtedy sa bude MMF aj naďalej zúčastňovať rokovaní o medzi veriteľmi a Gréckom o jeho podmienkach.

Neúčasť MMF by bola veľkým problémom najmä v Nemecku, ktoré musí uvoľnenie pomoci schváliť v parlamente. Pôvodný plán bol mať dohodu o podmienkach pomoci hotovú do 20. augusta.

MMF minulý týždeň rozhodlo, že jeho bežiaca úverová linka Grécku sa musí skončiť, pretože s istotou nenaplní cieľ, ktorým bolo do marca budúceho roku dostať Grécko na finančné trhy.

Atény museli preto formálne požiadať o nový program, ktorý si vyžaduje rozhodnutie zboru guvernérov MMF. Podľa Financial Times je podmienkou pripojenia sa MMF k pomoci dohoda s Gréckom na ďalších reformách a dohoda s veriteľmi na uvoľnení dlhového bremena, čo vlády eurozóny rázne odmietajú.

Nemecký zástupca v rade MMF sa údajne na stretnutí vyjadril, že Nemecko preferuje, aby „fond konal paralelne“ s EÚ.  

Noviny v tejto súvislosti pripomínajú obvinenia niektorých gréckych predstaviteľov, že MMF a nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sú odhodlaní sabotovať tretí balík, napriek júlovému rozhodnutiu eurozóny.

Niečo podobné hovorí aj grécky exminister financií Janis Varoufakis v nahrávke telekonferenčného hovoru.

„Podľa vlastných pravidiel sa MMF nemôže podieľať na žiadnom ďalšom programe. Už dvakrát svoje pravidlá v tomto porušili a ja si nemyslím, že to urobia tretí krát. Doktor Schäuble a MMF majú spoločný záujme, nechcú aby sa táto dohoda naplnila.“

MMF išlo v roku 2010 proti svojim pravidlám na základe „vysokého rizika medzinárodnej systematickej nákazy“. Toto riziko sa ale už podľa MMF podarilo odstrániť.

Pre neeurópskych akcionárov fondu je súčasná diskusia o treťom programe Grécku aj otázkou reputácie MMF.