MMF zhoršil hospodársku prognózu

Christine Lagarde, TASR/AP Photo/Susan Walsh

Prognóza vývoja na tento rok síce ostala nezmenená na úrovni 3,5 %, pre rok 2013 MMF očakáva rast na úrovni 3,9 %. Ešte v apríli odhad dosahoval 4,1 %. Rast vyspelých ekonomík by pritom tento rok mal dosiahnuť len 1,4 % a budúci rok 1,9 %.

Fond v stanovisku uviedol, že riziká smerom nadol rastú. „Bezprostredným rizikom je, že oneskorené a neefektívne kroky prehĺbia krízu v eurozóne,“ tvrdí MMF.

V príde eurozóny pritom odhaduje na tento rok 0,3-percentný pokles a znížil vyhliadky pre rast budúci rok na 0,7 %. V prípade Španielska očakáva pokles tento aj budúci rok.

Fond na druhej strane uvítal výsledky summitu európskych lídrov koncom júna. Označil ich za krok správnym smerom, no vyzval k ešte väčšej fiškálnej a bankovej integrácii.

Konkrétne spomenul spoločný program garancie vkladov a mechanizmus na riešenie bánk v problémov. Apeloval aj na Európsku centrálnu banku, aby bankovému sektoru uvoľnila veľký objem likvidity so zhovievavými podmienkami.

Nielen Európa

MMF však poukázal aj na to, že Európa nie je jediným rizikom. Obavy sú pre silnejúci politický boj vo Washingtone spojený s tým, ako sa začiatkom budúceho roka vyhnúť tvrdým automatickým výdavkovým škrtom a zvyšovaniu daní.

Onedlho vypršia daňové úľavy z čias vládnutia prezidenta Busha a znižovanie výdavkov by malo dosiahnuť 1,2 bilióna USD. Ekonomike následne hrozí ďalšia recesia.

Podľa očakávaní by Washington do konca roka mal dosiahnuť dlhový strop na úrovni 16,4 bilióna USD, čím opäť vznikne tlak na jeho zvýšenie.

Kým finančné trhy veria, že Kongres  a Biely dom nájdu spoločnú reč, MMF varoval na potenciálnu zlú reakciu investorov v prípade problémov pri dosahovaní konsenzu.

Rýchlo rozvíjajúce sa krajiny

Podľa MMF sa situácia v Európe odrazila aj na rýchlo rozvíjajúcich sa trhoch. Prepad exportu spolu so skoršími opatreniami, ktoré zaviedli v snahe zabrániť prehriatiu, spomalia rast výraznejšie ako sa čakalo.

V prípade Číny Fond znížil odhad z 8,2 % na 8 %, zásadnú úpravu zaznamenala India zo 6,9 na 6,1 %. Silný rast bude pokračovať v Afrike – 5,4 % tento rok a 5,3 % budúci rok. Región je totiž stále relatívne izolovaný od vonkajších finančných šokov.