Monti zverejnil svoju protikrízovú stratégiu, pozornosť prešla na Francúzsko a Španielsko

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mario_Monti.jpg

Dezignovaný taliansky premiér Mario Monti prešiel hlasovaním o dôvere v Senáte po tom, čo prezentoval svoj ambiciózny protikrízový plán, ktorého súčasťou sú opatrenia na podporu rastu. Program podľa jeho slov má krajine pomôcť prekonať krízu a vyzval zákonodarcov k národnej jednote a zodpovednosti.

„Len ak nás prestanú vnímať ako slabý článok Európy, budeme môcť prispieť k európskym reformám,“ vyhlásil Monti. Bývalý eurokomisár uviedol, že jeho vláda bude pracovať na zmene talianskeho trhu práce a penzijného systému, bojovať proti daňovým únikom a zjednodušovať podnikateľské prostredie tak, aby mohli firmy rásť. Zároveň však varoval EÚ, že musí pochopiť, čo sa môže stať, ak nechá Taliansko napospas svojmu osudu.

„Budúcnosť eura závisí od toho, čo Taliansko urobí v najbližších týždňoch,“ uviedol Monti, pričom poukázal, že zánik spoločnej meny, by tvrdol zasiahol nielen EÚ, ale aj jej inštitúcie a Únia by sa dostala tam, kde bola v 50-ych rokoch minulého storočia.

Vo svojom príhovore sa obrátil aj na Talianov, ktorí musia počítať s tým, že v najbližších mesiacoch budú musieť veľa obetovať. Podľa jeho slov však pôjde o spravodlivé obete, prerozdelené rovným dielom. Mal na mysli najmä zmeny v systéme sociálneho zabezpečenia.

„Musíme sa zamerať na tri piliere: fiškálnu rigoróznosť, ekonomický rast a sociálnu spravodlivosť,“ vyhlásil Monti.

Nového premiéra však tlačí čas. Náklady na financovanie krajiny sú na neudržateľnej úrovni a v apríli bude potrebovať získať 200 miliárd eur. Dovtedy bude musieť opätovne získať dôveru investorov.

Masové protesty v Aténach

Nepokoje pokračujú v Grécku. V Aténach do ulíc vyšlo 50 tisíc ľudí, ktorí vyzývali EÚ a MMF, aby opustili krajinu. Polícia proti davu najmä mladých ľudí odetých v čiernom zasiahla slzným plynom.

Zavreté boli školy, univerzity a podniky. Verejná doprava fungovala s mnohými obmedzeniami.

K protestom došlo len deň po tom, čo do úradu nastúpila nová vláda národnej jednoty na čele s dezignovaným premiérom Lucasom Papademosom, na ktorú medzinárodní veritelia vyvíjajú tlak, aby ešte viac šetrila a reformovala.

Pozornosť sa upriamila na Francúzsko a Španielsko

Investori presunuli svoju pozornosť na Francúzsko a Španielsko. Náklady na financovanie oboch krajín dosiahli najvyššiu úroveň od roku 1997. Na včerajšej aukcii Madrid ponúkal desaťročné dlhopisy s objemom 3,6 miliardy eur s tým, že musel zaplatiť 6,9 %, kým ešte v októbri to bolo 5,4 %.

Výnosy nad 6 % sú považované za neudržateľné, vplyvom čoho euro oslabilo. Náklady na financovanie sa zvýšili aj Francúzsku. Situáciu sa opäť snažila zmierniť Európska centrálna banka. Pod tlak sa opäť dostáva aj Írsko, ktoré sa rozhodlo pristúpiť k ďalšiemu zvyšovaniu daní.

Žiadne úsporné opatrenia v Grécku, Taliansku, španielsku, Írsku či Francúzsku nedokážu trhy upokojiť natrvalo. Mnohí analytici tvrdia, že väčšia intervencia ECB bude nevyhnutná, možno v podobe kvantitatívneho uvoľnenia podobným spôsobom ako to robia centrálne banky v USA či Veľkej Británii.

  • 9. december 2011 – Summit Európskej rady.