Moscovici: Rokovania o zmiernení gréckeho dlhu sú „blízko“

Tsipras Moscovici

Grécky premiér Alexis Tsipras a eurokomisár Pierre Moscovici, zdroj: TASR

Grécko a jeho európski veritelia sú „veľmi blízko“ k dohode, ktorá by mohla naštartovať dôležité rokovania o gréckom dlhu, vyhlásil včera komisár pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici.

Najskôr dokončenie reforiem

Počas svojej dvojdňovej návštevy Atén však upozornil, že grécka vláda musí v prvom rade dokončiť prebiehajúci audit prijatých fiškálnych reforiem.

„Myslím, že sme skutočne blízko dohode. Ak sa nám podarí dokončiť súčasné preskúmanie, potom rozhodne musíme pristúpiť k rokovaniam o dlhu,“ ubezpečil gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa.

„Nebude to však o jednom stretnutí. Bude to proces na konci ktorého dosiahneme dohodu za účasti všetkých strán,“ vysvetlil Moscovici s odkazom na najbližšie stretnutie Euroskupiny, ktoré sa uskutoční 5. decembra.

„Do konca týždňa potrebujeme dosiahnuť dohodu na úrovni Komisie. Je to rozhodne v našich silách“ doplnil eurokomisár.

Čítajte aj: Grécko: Posledné kroky maratónu?

Návrh gréckeho rozpočtu, ktorý má tamojší parlament schváliť 10. decembra obsahuje dodatočnú daň na automobily, telefonické služby, platenú televíziu, pohonné hmoty, tabak, kávu, či pivo.

Očakávania Atén

Ľavicová vláda v Grécku je odhodlaná do konca roka dosiahnuť s veriteľmi dohodu o nových rozpočtových opatreniach. Chce si tak zabezpečiť prísľub čiastočného odpustenia dlhu. Vládny predstavitelia dúfajú, že práve to naštartuje grécke hospodárstvo.

Atény taktiež veria, že dohoda presvedčí Európsku centrálnu banku (ECB), aby zahrnula verejný dlh Grécka do svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania.

Grécky minister financií Euclid Tsakalotos upozornil, že bez čiastočného odpustenia dlhu Atény nedostanú od ECB ani povolenie na vstup na trh s pôžičkami.

Jeho ministerstvo očakáva, že grécky dlh tento rok porastie na úroveň 315 miliárd eur, čo predstavuje približne 180% deficit verejných financií.

Kľúčový je Medzinárodný menový fond

Člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure, ktorý sa taktiež zúčastnil na stretnutí v Aténach potvrdil, že panujú značné obavy ohľadom udržateľnosti gréckeho dlhu.

„Očakávame riešenie, ktoré upokojí trhy a zaistí plné zapojenie Medzinárodného menového fondu (MMF) do programu, čo zvýši aj jeho dôveryhodnosť,“ vyhlásil.

Coeure ďalej potvrdil, že cieľom je Grécku opätovne zabezpečiť úplný prístup na trh, čo sa má stať ešte pred ukončením súčasného „balíčka pomoci“, ktorý vyprší v júli 2018.

MMF sa na súčasnom, v poradí už treťom „balíčku pomoci“ od roku 2010 zatiaľ  nezúčastňuje. Fond chce totiž od európskych politikov vidieť konkrétny plán pre podstatné okresanie gréckeho dlhového bremena.

Napriek veľkému odporu Nemecka, šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem povedal, že pri decembrovej diskusii sa „na stole“ môžu objaviť aj krátkodobé opatrenia pre zmiernenie dlhu.

Moscovici v pondelok pre denník Ethos povedal, že práve súčasná situácia nahráva riešeniu tejto problematiky na nadchádzajúcom stretnutí európskych ministrov.