Myšlienka európskeho železničného šampióna naráža na skepsu Komisie

Alstom a Siemens sa chcú zlúčiť. [EPA-EFE/Etienne Laurent]

Vlakové divízie Alstomu a Siemensu zrejme nedostanú od Európskej komisie zelenú pre plánovanú fúziu napriek podpore Francúzska a Nemecka.

Zdroje oboznámené so záležitosťou v piatok 18. januára uviedli pre Reuters, že Komisia napriek podpore zo strany Nemecka a Francúzska neschváli plánovanú fúzu vlakových divízií Alstomu a Alstomu.

Francúzsko a Nemecko zvýšili tlak na Európsku komisiu, aby schválila fúziu vlakových divízií Alstomu a Siemensu.

Varovali, že prípadné zmarenie fúzie, ktorá by vytvorila európskeho lídra, by bolo strategickou chybou.

Komisia nesúhlasí

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire uviedol, že francúzska a nemecká vláda plne podporujú fúziu rovnako ako šéfovia Alstomu a Siemensu Henri Poupart-Lafarge a Joe Kaeser.

„Zamietnutie fúzie Alstomu a Siemensu by bolo ekonomickou chybou a politickým omylom,“ povedal Le Maire novinárom v pondelok pred príjazdom komisárky EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej do Paríža. Dodal, že Európska únia nemôže v 21. storočí rozhodovať podľa pravidiel týkajúcich sa hospodárskej súťaže z 20. storočia.

Zvoľnenie súťažných pravidiel pre priemysel podporuje aj Slovensko

Nová politika hospodárskej súťaže by podľa členských štátov mala zabezpečiť vyššiu konkurencieschopnosť európskych spoločností na svetovom trhu. Pod výzvu na asertívnu priemyselnú stratégiu sa podpísali tiež krajiny V4. 

Zdroje oboznámené so záležitosťou v piatok 18. januára pre Reuters uviedli, že vlakové divízie Alstomu a Siemensu nedostanú od Komisie zelenú pre plánovanú fúziu napriek podpore zo strany Nemecka a Francúzska.

Cieľom je vytvorenie európskeho lídra v odvetví, ktorý by mohol konkurovať čínskym rivalom.

Hrozba z Číny

Vyhlásenia politikov odrážajú ich rastúcu frustráciu a presvedčenie, že pravidlá EÚ týkajúce sa hospodárskej súťaže sú zastarané a nereflektujú aktuálnu geopolitickú realitu a predovšetkým hrozby z Číny.

„Potrebujeme mať v Európe medzinárodných lídrov, ktorí dokážu konkurovať na globálnej úrovni,“ povedal nemecký minister hospodárstva pre Reuters na okraji technologickej konferencie v Mníchove.

„Rokovania sa nachádzajú vo významnej fáze a urobíme všetko pre to, aby tento projekt dostal šancu,“ dodal nemecký minister.

Vestagerová sa v rámci svojej návštevy Paríža odmietla vyjadriť k možnému výsledku skúmania plánovanej fúzie, o ktorej má Komisia rozhodnúť do 18. februára. Zdôraznila len význam ochrany záujmov spotrebiteľov.