Na hraniciach s Ukrajinou by mohli pribudnúť nové hraničné priechody

Hraničný priechod Vyšné Nemecké-Užhorod [TASR/Roman Hanc]

Na ukrajinsko-poľských pribudnú nové hraničné priechody. Ukrajina zvažuje aj výstavbu peších hraničných priechodov na hraniciach so Slovenskom.

O plánoch na nové hraničné priechody informoval ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Andrij Dešcycia, ktorého citovala tlačový agentúra Ukrinform.

Dečcycia uviedol, že Ukrajina plánuje nové priechody na hraniciach s Poľskom v Ľvovskej a Volynskej oblasti, ako aj  v Zakarpatskej oblasti, ktorá hraničí s Poľskom a Slovenskom.

Ukrajinský diplomat spresnil, že v Zakarpatskej oblasti pôjde nateraz skôr o hraničné priechody pre peších.

Dodal, že situáciu v tejto oblasti komplikuje blízkosť národných parkov, najmä v Zakarpatskej oblasti, kde sa pohraničná zóna nachádza na území Užanskému národného parku. Na Slovensku ide o Národný park Poloniny, v Poľsku je to Bieszczadzký národný park.

Cezhraničné regióny: Pandémia bola tvrdou ranou, štáty by už hranice zatvárať nemali

Pandémia je pre cezhraničnú spoluprácu najväčšou ranou za posledné desaťročia. Aj predtým však regióny na hraniciach zápasili so zbytočnými prekážkami.

To znamená, že rokovania o otvorení pohraničných priechodov v týchto oblastiach sú zložitejšie vzhľadom na to, že ide o chránené územia, preto je nutný aj súhlas od príslušného národného parku.

Veľvyslanec Ukrajiny v Poľsku poukázal i na to, že Ukrajina teraz v počte hraničných priechodov do Únie zaostáva za Poľskom v situácii, v akej bolo pred vstupom – Poľsko malo vtedy s Nemeckom 48 hraničných priechodov, zatiaľ čo Ukrajina má teraz s Poľskom „iba osem hraničných priechodov”.

„Potrebujete zvýšiť počet priechodov, vybudovať nové, potom prekročíte hranicu dvakrát rýchlejšie,” povedal Deščycia.

Nízky počet kontrolných stanovíšť na hraniciach podľa Desčyciu vedie k vytváraniu radov na tých existujúcich, čo vyvoláva druhý problém – nedostatočnú kvalitu služieb. Zdôraznil tiež, že je potrebné čo najviac zautomatizovať a digitalizovať proces prekračovania hraníc v záujme jeho urýchlenia.

Medzi Slovenskom a Ukrajinou je dnes päť hraničných priechodov. Jeden je určený len pre peších a cyklistov, dva pre železničnú dopravu, cez dva sa dostanete aj autom.