Na privátizáciu čakajú aj národné parky a historické budovy

Zdroj. Wikipedia

Španielsko sa chystá na predaj jednej štvrtiny národného dedičstva, informovali francúzske noviny Le Monde. Okrem budova má ísť aj o prírodné objekty. Madrid potrebuje získať  70 miliárd eur, aby zaplátal výpadok v rozpočte.  

Jedným z predávaných objektov sú aj pozemky v národnom parku Los Alcornocales, ktorý je domovom veľkého množstva rastlín, živočíchov a nachádza sa tu najväčší les duba korkového na polostrove.

Aby urýchlila predaj s trhovou cenou 180 miliónov eur, vláda už v oblasti povolila výstavbu päť-hviezdičkového hotela, golfového ihriska a letiska.

Španielsky minister poľnohospodárstva Miguel Arias Cañete ubezpečuje, že budú veľmi starostlivo prihliadať na profil kupca, ktorý má zachovať unikátnosť miesta. Krajne ľavicové strany, Zelení,  miestne úrady i odbory majú však obavy. Žiadajú štúdie a návrhy alternatívnych riešení ako naplniť štátny rozpočet.

Pozdával by sa im iný ekonomický model, napríklad založený na rozvoji korkového priemyslu, podpore biologického poľnohospodárstva a agroturistiky alebo výstavby elektrárne na biomasu, ktorá by vytvorila 50 pracovných miest.

Grécke nehnuteľnosti

Britský denník Financial Times zverejnil 29. augusta plán obsiahnutý v správe Európskeho mechanizmu pre stabilizáciu (ESM, nazývaný aj trvalý euroval). Ten počíta s možnosťou, že by portfólio nehnuteľností vo vlastníctve štátu spravovala zahraničný holding bez zásahov gréckej vlády.

Plán má za cieľ zjednodušiť byrokraciu a urýchliť proces privatizácie. Momentálne je na predaj do 80 tisíc nehnuteľností a zariadení vo vlastníctve štátu. Ukončiť prevody súvisiace s predajom sa zatiaľ kvôli administratívnym, právnym komplikáciám či kvôli archeologickému výskumu, podarilo len pri niekoľkých.  

Plán vychádza z oficiálneho návrhu Trojky, ktorý zverejnila minulý rok po poskytnutí druhej pôžičky Grécku.

Hlavným zmyslom tejto správy je snaha maximalizovať hodnotu štátnych gréckych nehnuteľností  tým, že budú atraktívnejšie pre investorov“, napísal hovorca Európskeho mechanizmu pre stabilitu. Správa je ale podľa neho len interným dokumentom a nebola schválená vedením ESM. Zatiaľ má slúžiť len ako príspevok do diskusie pre ďalšiu návšteve Trojky v Grécku, ktorá je na pláne v septembri.

Konečné rozhodnutie o čase predaja má stále prináležať gréckej vláde.