Na španielskych bankovkách je najviac kokaínu

Vedci z univerzity v španielskej Valencii študovali prítomnosť kokaínu na náhodne vybratých španielskych eurobankovkách. Zistili, že v primere každá z nich obsahovala koncetráciu 155 mikrogramov kokaínu, niektoré bankovky vykazovali koncentráciu až 889 mikrogramov drogy. Tieto hodnoty sú najvyššie v Európe.

Analýza ukázala, že stopy kokaínu sa nenachádzajú len na bankovkách, ktoré s ním prišli do priameho kontaktu, teda, že sa používali na jeho šňupanie, ale takmer na všetkých bankovkách v obehu. Miguel de la Guardia, spoluautor štúdie a profesor na katedre analytickej chémie tvrdí, že je to výsledok kontaminácie medzi jednotlivými bankovkami a dôsledok používania počítačiek peňazí v bankách.

Nemecké eurobankovky majú koncentráciu kokaínu až päťkrát nižšiu ako tie španielske. Kokaínom je vo veľmi malých množstvách kontamninovaných len 6 % švajčiarskych frankov a vo Veľkej Británii medzi 40 až 51 % librových bankoviek. Celosvetovo vedú rebríček kokaínových bankoviek americké doláre. 

Výsledky testov boli publikované v najnovšom magazíne Trends in Analytical Chemistry. Vedci tiež porovnávali metódy, ktoré sa dnes používajú na určenie prítomnosti kokaínu na bankovkách vo svete.

Hodnoty samozrejme odrážajú mieru užívania drogy v tej-ktorej krajine. Španielsko je jednou zo vstupných brán kokaínu v Európe. Podľa údajov OSN, v roku 2006 bolo až 41 % kokaínu na európskom kontinente zhabaného v Španielsku.

“Kokaín sa zakorenil v španielskej spoločnosti a hrá ruskú ruletu s neurónovým vývojom celej generácie”, povedal pre portál SINC de la Guardia. Treba podľa neho bojovať proti “glamour imidžu” kokaínu, ktorý dotvárajú médiá.

Kokaín sa po prvýkrát dostal do Európy v polovici 18. storočia zo Strednej Ameriky a dnes je jednou z najbežnejších drog. Podľa niektorých údajov, každý deň pribudne na svete asi 5000 ľudí, ktorí po prvýkrát vyskúšajú kokaín.