Nad summitom EÚ-Čína visí hrozba menovej vojny

Traja poprední lídri eurozóny včera vyzvali čínskeho premiéra Wena Ťia-paoa, aby splnil svoj júnový sľub, že Peking sflexibilní jüan. USA a EÚ už dlhšie obviňujú Čínu, že umelo udržuje svoju menu na nízkej úrovni, aby podporila export, čím ničí pracovné miesta a škodí konkurencieschopnosti západných ekonomík.

„Čínsky reálny efektívny výmenný kurz ostáva podhodnotený,“ uviedol šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker po rokovaní s čínskym premiérom. Podľa jeho slov eurozóna vyzvala k systematickému, významnému a širokému zhodnoteniu jüanu. Junker pripustil, že jeho slová pre čínsku delegáciu neboli žiadnym prekvapením. „Čínski predstavitelia nezdieľajú náš názor.“

Včerajšie vyjednávania o menovej politike by mohli zastrieť dnešný summit EÚ-Čína, najmä po tom, čo Nemecko prisľúbilo, že bude pracovať na tom, aby EÚ uznala Čínu ako trhovú ekonomiku a to najneskôr do roku 2016.

Krehká dohoda

Summit Ázia-Európa, na ktorom sa zúčastnilo 48 národov, skončil dohodou o konsolidácii krehkej hospodárskej obnovy a zaistení, že reforma Medzinárodného menového fondu dá viac moci rozvojovým krajinám z Ázie a iných kontinentov.

„Tento proces musí vziať na vedomie súčasný stav svetovej ekonomiky – prebiehajúce presuny moci a silný rast na rýchlo rozvíjajúcich sa trhoch a v rozvojových ekonomikách,“ uviedol stály predseda Rady Herman Van Rompuy.

EÚ minulý týždeň ponúkla, že sa vzdá dvoch zo svojich ôsmich kresiel v rámci dvadsaťštyričlennej výkonnej rady MMF, v prospech rýchlo rozvíjajúcich sa krajín, no analytici označili tento krok za neefektívny. USA chcú znížiť počet kresiel na 20 a zároveň zredukovať zastúpenie Európanov. Touto záležitosťou sa bude zaoberať aj skupina krajín G20 na novembrovom summite v juhokórejskom Soule.

Premiér Wen sa na tlačovej konferencii po rokovaniach nezúčastnil. Avšak na začiatku summitu vyhlásil, že cieľom Číny je zaistiť relatívnu stabilitu hlavných rezervných mien.

Menové vojny?

Menový dialóg reaguje na obavy zo svetovej menovej vojny. USA a Japonsko sa snažia svoje meny oslabiť, kým Brazília či Južná Kórea posilniť alebo prísnejšie kurz kontrolovať, aby obmedzili kapitálový tok.

EÚ sa obáva, že ostane niekde uprostred s prisilným eurom, pretože má veľmi málo nástrojov na to, aby mohla jeho rast krotiť. Francúzsko, ktoré v novembri preberie predsedníctvo skupiny krajín G20, zaradilo reformu medzinárodného menového systému na popredné miesto svojej agendy. Okrem toho dúfa, že sa mu podarí s Čínou nadviazať multilaterálne rokovania o menovej koordinácii.

„V súčasnosti nie je vhodné, že sa Čína nezapája do diskusie o menách,“ uviedla francúzska ministerka financií Christine Lagardová.

(EurActiv/Reuters)

Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker: Menová vojna by bola deštruktívna.