Nadhodnotené euro a útok na ECB

Výzvy po intervencii ECB na oslabenie eura doteraz prichádzali najmä z Paríža. Aktuálne sa k nim pridal aj generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, ktorý kedysi pôsobil ako francúzsky minister financií. “Medzi menami sú veľké deformácie. Juan a jen sú podhodnotené, euro je nadhodnotené a dolár je niekde medzi nimi,” vyhlásil pre Le Monde.

Zdôraznil, že snaha o nápravu musí byť kolektívna a niektoré krajiny to začínajú chápať: “Nabádame krajiny, aby napravili tieto nerovnováhy. S potešením vidíme, že čínske autority postupne akceptujú výmenný kurz, ktorý je realistickejší v ich vlastnom záujme.”Zároveň dodal, že “jedna mena nemôže zabezpečiť návrat k rovnováhe.”

Európska banka dlhodobo odmieta takéto požiadavky a odporúča členským štátom, ako Francúzsko, aby sa radšej sústredili na štrukturálne reformy a znižovanie štátneho deficitu. Dominique Strauss-Kahn síce ocenil snahu ECB udržiavať nízku úroveň inflácie v eurozóne, čo je jej prvoradý cieľ, ale dodal, že jej pozícia je “ultra silná” a potrebovala by politickú protiváhu: “Neexistuje žiadna politická protiváha v podobe skutočného ministra financií EÚ, ktorý by obhajoval ekonomický rast.”

ECB je nezávislá inštitúcia, ktorej určitou protiváhou je Eurogroup, teda skupina ministrov financií eurozóny. Predsedá jej jeden z profesionálne najstarších európskych politikov, luxemburský premiér a minister financií zároveň, Jean-Claude Juncker. Rada sa stretáva raz mesačne a vypracováva spoločné postoje k aktuálnym politikám. Schválená Lisabonská zmluva jej pozíciu posilňuje. Mnohí členovia eurozóny na čele s Junckerom však neschvaľujú francúzske volania po silnejšom slove členských štátov v oblasti monetárnej politiky a podporujú silné a nezávislé postavenie ECB.