Nadšenkyne z Košíc chcú dostať ľudí na bicykle zľavami a súťažami

Úvodná prezentácia tímu TUKEBAJK z Technickej univerzity v Košiciach.


Súťaž „Ako zlepšiť cyklodopravu v samosprávach na Slovensku” vyhral tím z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý prišiel s návrhom aplikácie na zapožičanie bicyklov. Ľudí chce motivovať, aby presadli z áut na bicykle zľavami, odmenami aj výzvami.

Do trojdňového policy hackhatonu s názvom „Ako zlepšiť cyklodopravu v samosprávach na Slovensku” sa zapojilo päť tímov. Odborná porota napokon vybrala tri ocenené tímy. Víťazom sa stal tím Tukebajk z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorý prišiel s návrhom aplikácie na zapožičanie bicyklov s viacerými zaujímavý vlastnosťami. Cieľom projektu je, aby ľudia presadli z áut na bicykle. Aplikácia bude, okrem iného, motivovať študentov vo využití bicyklov odmenami a zľavami za odjazdené kilometre v meste Košice. Zľavy si používatelia budú môcť uplatniť v reštauráciách, kaviarňach, či ubytovacích zariadeniach. Študenti budú môcť zároveň medzi sebou súťažiť v najazdených kilometroch aj ušetrených emisiách.

„Na projekte ma zaujal nielen nápad, ale aj spôsob prezentácie, ktorý bol veľmi voľný a pokojný. Teším sa, že takéto projekty v Košiciach vznikajú,” povedal Peter Klučka, národný cyklokoordinátor na ministerstve dopravy a zároveň jeden z porotcov.

Prezident Cyklokoalície: Výstavba cyklotrás na úrovni regiónov je nezmyselná, zamerajme sa na mestá

Vytváranie regionálnych koncepcií rozvoja cyklotrás nemá zmysel. Cyklodoprava neprebieha na úrovni štátu ani regiónu, potenciál má najmä v mestách, hovorí prezident Cyklokoalície DAN KOLLÁR.  

Víťazný tím tvorilo päť študentiek z TUKE, ktoré sa projektu chcú ďalej venovať cez letné prázdniny.

Na druhom mieste skončil tím ZADOk, ktorý takisto navrhol aplikáciu založenú na plánovaní cyklociest a motivácii. Tretia sa umiestnila Stredná športová škola v Trenčíne s nápadom vybudovať cyklotrasu pri ich meste. Všetky tímy mali na prípravu projektu iba dva dni. Po úvodnom kole prednášok, ktoré mali tímom slúžiť na inšpiráciu a uchopenie témy mohli svoje nápady následne konzultovať s mentormi – odborníkmi z rôznych oblastí. Posledný deň bol venovaný prezentáciám nápadov a vyhodnoteniu.

Podujatie organizoval portál EURACTIV Slovensko v rámci grantového projektu Európskej komisie spoločne s TUKE a Združením samosprávnych krajov SK 8. Ceny do súťaže venovali Maxman Consultants, Denník SME a Learn2Code.

Tento text je súčasťou tlačovej správy portálu EURACTIV Slovensko.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8